Parma, Archivio Capitolare (DD R II, pp. 95-97, n. I)
source date: [922 february 4] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Rodulfus divina favente clementia rex. Si sanctis ac venerabilibus locis augmentum regio conferimus donativo, et apud Deum veniam promereri nostrique regni stabilimentum celitus tueri non diffidimus. Idcrico omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium et futurorum comperiat universitas, domnum Lampertum venerabilem archiepiscopum et Adelbertum gloriosissimum marchionem dilectissimos fideles nostros suppliciter nostram exorasse clementiam, ut praecepta nostrorum antecessorum regum et imperatorum, quibus abatiam de Berceto in honore sancti Remigii constructam in comitatu Parmensi cum omnibus suis pertinentiis per diversa loca et vocabula infra Italicum regnum nobis a Deo collatum adiacentibus iuri et dominio Parmensis episcopi perpetualiter donantes subiecerant, nos quoque per aeterna remuneratione per nostrae concessionis et confirmationis paginam roborare dignaremur. Quorum precibus aclinati et devotam fidelitatem Aichardi ipsius sedis venerabilis presulis attendentes, hoc nostrae domantionis et perpetuae confirmationis preceptum scribi iussimus, per quod prenominate sanctae Parmensis ecclesiae pretaxatam abatiam de Berceto cum omnibus casis et rebus mobilibus et inmobilibus cum curtibus, mansis, capellis, vineis, pratis, silvis, stalariis, olivetis, mirtetis, cultis et incultis, montibus, vallibus, planiciebus, ripis, rupinis, molendinis, piscationibus, fiscatis, reddibitionibus, aquis, aquarum decursibus, cum servis et ancillis, aldionibus et aldianis utriusque sexus et omnibus quae dici aut nominari possunt ad ipsam abatiam pertinentibus vel aspicientibus sine aliqua dinimoratione concedimus et perdonamus et perpetua firmitate roboramus, ita sane ut nemo nostrorum fidelium quicquam ei contradicere aut quoquo modo eum exinde suosque successores molestari aut inquietare presumat, sed tam ipse prelibatus Aichardus pontifex quam hi qui post eum in sepe dicta Parmensi sede presules extiterint, de eadem abatia habeant potestatem tenendi, regendi atque ordinandi, prout illis melius secundum Deum visum fuerit, omni molestatione et inquietudine vel invasione remota. Si quis autem hoc nostrae donationis et nullo in tempore violande confirmationis praeceptum violare temptaverit, C libras auri obtimi componere cogatur, medietatem palatio nostro et medietatem sepe dicte Parmensi ecclesiae. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur in perpetuum, manu propria roborantes ex anulo nostro iussimus insigniri. Signum (MF) domni Rodulfi piissimi regis. Hieronimus notarius iussu et preceptione domni regis recognovi. (SI D.) Data II non. Febrarias, anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi DCCCCXXII, indic. X, regnante domno nostro Rodulfo rege anno in Burgundia XI, in Italia I. Actum Ticini civitate. In Dei nomine feliciter, amen.

DD R II, pp. 95-97, n. I

Questo diploma conferma le donazioni di Carlomanno (MGH DD Km, pp. 820-822, n. 24), Carlo III (MGH DD Ka III, pp. 181- 183, n. 115) e Ugo (DD U, pp. 10-14, n. III).