Treviso, Archivio della Mensa vescovile, busta 6, fasc. 66, n. 2
source date: [926 december 25] [Trento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei eterni. Hugo gratia Dei rex. [Quapropter noverit omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria,] Adelbertum [et......] reverentissimos episcopos dilectosque fideles ac consiliarios nostros humiliter nostram exorasse clementiam, quatinus omnem iudicariam in valle nuncupate Agreddi cum universis terris, districtionibus, censibus et redditibus cunctisque possessionibus, aldiones et aldianes nostre regie parti iuste et legaliter pertinentibus episcopio sancte Tarvisianensis ecclesie, in honore beati Petri apostolorum principis constructo, in quo nunc Adalbertus episcopus preesse dignoscitur, per nostri precepti paginam iure proprietario concedere dignaremur. Quorum precibus aures nostre pietatis accomodantes, eandem vallem que nuncupatur Agreddo cum universis rebus ac possessionibus mobilibus et inmobilibus, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sacionibus, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscacionibus, censibus, redditibus, placitis, districtionibus, servis et ancillis, aldionibus et aldianis omnibusque rebus mobilibus ac inmobilibus que dici vel nominari potest ad eandem vallem iuste ac legaliter pertinentibus vel aspicientibus, ac quicquid in presenti iu[ste et legaliter nostre regie] parti pertinere videtur, pro Dei omnipotentis amore statuque regni nostri a Deo nobis collati iam dicto episcopio sancte Tarvisianensis ecclesie, in quo nunc Adelbertus episcopus preesse videtur, per hanc nostri precepti paginam iure proprietario concedimus atque largimur, ac de nostro iure et dominio in eiusdem ecclesie ius et dominium omnino transfundimus atque largimur ad habendum, tenendum, possidendum, commutandum, alienandum, vel quicquid pontifex ipsius ecclesie melius previderit faciendum nostra plenissima largitate, omnium hominum contradictione remota. Si quis igitur contra hoc nostrum preceptum insurgere voluerit, aut minorare vel contradicere quesierit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere palacii nostri et medietatem prefato episcopio suisque pontificibus. Quod ut verius credatur et diligencius observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter insigniri iussimus. Signum domni Hugonis (M) serenissimi regis. Sigefredus cancellarius ad vicem Beati episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data VIII kal. Ianuar., anno dominice incarnacionis DCCCCXXVI, domni vero Hugonis piissimi regis I, indic. XIIII. Actum Tridento. In Christi nomine feliciter, amen.

DD U, pp. 20-22, n. VI

Gasparri 1991