Firenze, Biblioteca Nazionale, fondo Rossi-Cassigoli (DD U, pp. 29-32, n. IX)
source date: [927 july 22] [Carzavecchia (Vaglia; Firenze)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini dei aeterni. Hugo divina hordinante providentia rex. Si fidelium nostrorum petitionibus aures sublimitatis nostrae accomodaverimus, devotiores illos nostrae fidelitati reddi nequaquam diffidimus. Quocirca noverit omnium fidelium sanctae Dei Aecclesiae nostrorumque presencium scilicet ac futurorum devota sollercia, Aldam inclitam karissimamque coniugem nostram regnique nostri consortem nostram humiliter postulasse clementiam, quatenus Tetgrimo dilecto compatri et fideli nostro licenciam et potestatem, quam nostri antecessores iuste et legaliter habuerunt et nos predicto hordine habemus de monasterio quod dicitur Regine, in honore domini Salvatoris aedificatum, in comitatu Pistoriense prope fluvio Allinae positum, prout iuste et legaliter dare possumus, secundum eiusdem monasteri aedifficantis aedictum et regule testamentum predictum monasterium cum omni sua iusta integritate, secundum regulam vel secundum illius monasterii iustum et anticum usum hordinandum et in sua potestate predicto hordine tenendum et tam abbatissas aptas quamque monachas idoneas mittendum nec non et terram ipsius monasterii iuste et racionabiliter commutandum nostra preceptaria auctoritate concedere tam illi quam suis heredibus ac proheredibus dignaremur. Cuius postulationibus assensum prebentes, hoc nostrum preceptum scribere iussimus, per quod predicto Tetgrimo dilecto compatri et fideli nostro licenciam et potestatem, quam nostri antecessores de predicto monasterio habuerunt et nos eodem hordine habemus, prout iuste et legaliter dare possumus, secundum eiusdem monasterii aedifficantis aedictum et regulo testamentum predictum monasterium cum omni sua iusta integritate, secundum regulam vel secundum eiusdem monasterii iustum et anticum usum hordinandum et i[n] sua potestate predicto hordine tenendum et tam abbatissas aptas quamque monachas idoneas mittendum nec non et terram ipsius monasterii iuste racionabiliterque commutandum nostra preceptaria auctoritate tam illi quam suis eredibus hac proeredibus concedimus atque largimur, et se nostro iure et dominio in eius ius et dominium hordime supradicto dimittimus, omnium hominum contradiccione remota. Si quis igitur hanc nostri precepti paginam violare iniustae temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere nostrae et medietatem predicto Tetgrimo suisque heredibus hac proheredibus. Quod ut verius credatur diligenciusque ab omnibus observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter annotari iussimus. Signum domni (MF) Hugonis gloriosissimi regis. Petrus notarius ad vicem Beati episcopi et archicancellarii et Gerlanni cancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D). Data anno dominice incarnationis DCCCCXXVII, XI kal. Aug., indic. XV, anno vero domni Hugonis gloriosissimi regis secundo. Actum Carzia in finibus Tusciae. Feliciter, amen.

DD U, pp. 29-32, n. IX