Arezzo, Archivio Capitolare, n. XXXIII
source date: [X - XI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Hugo divina favente clemencia rex. Omnibus fidelius sacte Dei Ecclesie nostrisque presentibus scilicet hac futuris notum esse volumus, qualiter suburbium civitatis Ortensium venerunt ad nos homines supplicantes ac petientes nostram regalem clementiam, ut eis roborem securitatis auxilium respiceremus, tam super eos quam super eorum omnibus rebus misericordiam confirmaremus. Hi homines sunt habitatores terretorium Balneensis; nomina vero eorum propria sunt: Georgius cum tres filiis suis, id est Albericus, Gandulfus atque Frodgerius. Nos namque pro Dei amore animeque nostre remedium super eos et super eorum rebus adminiculum pietatis inpendimus, atque nostram regalem potentiam mundburdimus tam movilibus quam et inmovilibus rebus sive familiis, servis atque liberis utriusque sexu, que esse videntur in terretorium Balneensis seu in comitatu Montefeltro, Bobio, Cesena atque Arimino et etiam Castello Felicitatis seu Aritio vel per ceteras locas, tam in omnibus finibus Romanie quam in cunctis finibus Tussie sive Italie, tam in omnibus finibus Spoletim quam et circa maris littoribus est vel fuerit conquisita, tam cultis quam agris seu habitantibus quam inhabitantibus sive solestres quamque publicis, alpestribus seu pascualibus, animantibus, tam aquis piscantium quam et silvis venantium, tam de hereditario iure quamque et de comparatione. Insuper et statuimus ac confirmamus vos prefati Georgius et Albericus atque Gandulfus seu Frodgerius ipsa foresta quem tenetis per comparationem cartulam da Garardus. Unde vos nostram regalem clementiam auxilium auctoritatis existet, seu et omnem vestrum conquisitum tam proprietatis quamque et preceptarias atque livellarias vel per quacumque genio scripturarum vel corporalis traditio sive quantacumque per monimina cartarum vestrarum instrumenta tenuistis vel tenetis vel in antea conquirere potueritis, bannum nostrum in mancosos auri duo milia mitti iuberemus, per quo salvi et quieti vivere valerent. Sicuti et fecimus, et has nostras regales litteras in eorum scribere iussimus. De quo precipientes omnino iubemus, ut nullam quelibet magna marvaque persona in persona eorum vel in eorum rebus movilibus et inmovilibus rebus seu servis et ancillis, liberis et colonis, tam originariis quam noviter adquisisti, tam per omnia eorum monimina quam qui per diversarum cartarum strumenta vel per qualicumque ingenium adquisitas, infra super et scriptas comitata et territorias tam Balneensis quam et ceteris finibus positas, ut nullus nullam audeat inferre molestia aut contrarietatem sine legali iuditio. Qui vero fecerit, predictos duo milia mancosos auri se agnoscat esset conpositurum, medietatem parti camere nostre et medietatem predictorum Georgii et Alberici atque Gandulfi seu Frodgerii eorumque heredes. Ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, de sigillo nostro subter iussimus sigillari.

DD U, pp. 32-34, n. X

Schiaparelli ritiene che il diploma sia certamente spurio, ma che il falsificatore si sia servito in parte di un diploma autentico di mundiburdio. Secondo Schiaparelli, se il luogo di redazione fu Orte, l'anno da assegnare al presente documento come data sarebbe, in base all'itinerario del sovrano, il 927. Cfr. DD U, p. 33.