Venezia, Archivio di Stato, Atti diplomatici, Miscellanea n. 564
source date: [928 February 12] [Verona] [XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei eterni. Hugo gracia Dei rex. Si regalis celsitudo terrarum partibus circumquaque sibi subditis indefessis obtutibus circumspexerit, et puro moderamine locis Deo dicatis aliquod recuperacionis solidamentum inpenderit, procul dubio non solum regalem exercet consuetudinem, verum eciam et salutem anime sue futuro tempore liquido promerebitur. Idcirco noverit omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorum presencium scilicet et futurorum industria, qualiter consultu et convencione nostrorum metropolitanorum fidelium episcoporum et marchionum astancium nobis, ob tocius Hesperie regni stabilimentum et Christiane religionis solidamentum, omnia inrecuperabilia scilicet episcopia, que peccatis imminentibus a sevissima Ungrorum rabie pene usque ad solum depopulata ex diocesim Aquilegie pertinere videntur, alium alio coniugi et alterum altero mancipari, quatenus de istius inopia illius paupertas suppleatur et de alterius copia alterius inopia optemperetur, sicque ditatus ad augmentum tocius Italici regni succrescat, et valitudinem contra infestacionem suorum videlicet inimicorum pre manibus sumat. Episcopatum vero Concordiensem, consultu omnium nostrorum fidelium, sub dominio et potestate sanctissime Aquilegensis ecclesie, cui nunc Ursus patriarcha presidet, divina ordinante clemencia concedimus et donamus cum omnibus ad se iuste et legaliter pertinentibus vel aspicientibus, cum monasteriis sibi subiectis, seu ecclesiis, plebibus, cortibus, titulis, vicis, villis, casalibus, massariciis, placitis, portis, vigris, vineis, olivis, campis, pratis, pascuis, silvis, venacionibus, salectis, sationibus, pensionibus, negociis, vendicionibus, redditibus, sterpaticis, paludibus, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscacionibus, famulis et famulabus, servis et ancillis, scusatis, aldionibus et aldianis, montibus, planiciebus, seu omnibus que dici vel nominari possunt ad eundem episcopatum pertinentibus vel adspicientibus, sub dominio et potestate sanctissime Aquilegensis ecclesie, consultu nostrorum fidelium, concedimus et largimur; sancientes ut nullus marchio, dux, comes, gastaldius, decanus et cuilibet rei publice exactor placita inibi tenere audeat, aut aliqua freda exigere presumat, aut iniustas et inportunas redibiciones inponat, sed liceat eidem Ursoni patriarche suisque successoribus Concordiensem episcopatum cum omnibus sibi iuste et legaliter pertinentibus vel adspicientibus quieto ordine detinere et possidere, episcopos, sacerdotes sive clericos in eo racionabiliter ordinare, perpetuisque temporibus de eo iure habere, omnium hominum contrarietate remota. Si quis autem huius nostre dapsilitatis institucionem infringere aliquo in tempore temptaverit, centum librarum auri optimi pena se sciat esse solvendum, medietatem camere nostre et medietatem Ursoni patriarche suisque successoribus. Et ut hec nostre donacionis auctoritas stabilem perpetuis temporibus optineat inconvulsumque vigorem, manu propria subter firmavimus et annuli nostri inpressione sigillari precepimus. Signum domni (M) Hugonis gloriosissimi regis. Petrus notarius ad vicem Beati episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi (SR). Data pridie idus febroarii, anno dominice incarnacionis DCCCCXXVIII, regni vero domni Hugonis gloriosissimi regis secundo, indic. Prima. Actum Verona. In Christi nomine feliciter, amen.

DD U, pp. 34-37, n. XI