Verona, Archivio di Stato, Santa Maria in Organo, Diplomi, Appendice, n. 7
source date: [928 february 12] [Verona]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Hugo gratia Dei rex. Si peticionibus servorum Dei aurem nostre serenitatis accomodaverimus, non solum regalem exercemus consuetudinem, verum etiam et salutem animae nostrae futuro tempore liquido promerebimus. Idcirco noverit omnium fidelium sanctae Dei Eclesiae nostrorum presentium scilicet et futurorum industria, Ursum venerabilem patriarcham nostram humiliter adisse clementiam, quatenus pro Dei amore animeque nostrae remedium monasterium eius de Gazo, quod ad honorem beatissime Mariae semperque virginis dicatum est, cui nunc Petrus abba presidet, cum omnibus ad se pertinentibus sub nostrae tuicionis munburgum obtegere debuissemus. Cuius peticionibus animum nostrae benivolentiae de more flectentes, eumdem monasterium de Gazo cum eclesia sanctae Mariae de Organo sive cum castello de Suregada sive cum famulis et famulabus sive cum aldionibus et aldianis seu cum omnibus quae dici vel nominari possunt ad eundem monasterium pertinentibus vel aspicientibus pro [Dei] amore animaeque nostrae remedium sub nostrae tuicionis munburgum defendimus et custodimus; praecipientes ut nullus marchio, nullus dux, nullus comes, nullus vicecomes nullusque gastaldius aut cuilibet rei publice exactor in eundem monasterium de Gazo aliquas contrarietates facere presumat, aut aliquas iniustas et inportunas exhacciones sive exhibiciones inponere temptet, aut aliqua freda exigat, sed liceat prefatum monasterium cum omnibus ad se pertinentibus vel aspicientibus nostra elemosina taliter vivere qualiter permanserunt in temporibus antecessorum nostrorum imperatorum sub nostrae tuicionis munburgum. Si quis autem super hoc iudicari voluerit, rei minister veniat ante presentiam nostram, et [i]bi iusto terminetur examine. Si quis autem, quod non credi[mus], contra hanc nostram insti[tut]ionem concessionis aliquo in tempore violator extiterit, sciat se compositurum auri optimi libra triginta, medietatem kamere nostrae et medietatem sanctae congregationi quae in eundem monsterium residet. Et ut hoc verius credatur et diligencius ab omnibus observetur, manu propria subter firmavims et anuli nostri inpressione subter sigillari precepimus. Signum domni (MF) Hugonis gloriosissimi regis. Petrus notarius ad vicem Beati episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D). Data anno dominice incarnationis DCCCCXXVIII, pridie idus febroarii, indiccione prima, regni vero domni Hugonis gloriosissimi regis secundo. Actum Verona, feliciter, amen.

DD U, pp. 37-39, n. XII