Verona, Archivio di Stato, Santa Maria in Organo, Diplomi, Appendice, n. 8
source date: [928 february 12] [Verona]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Hugo gratia Dei rex. Noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presencium scilicet ac futurorum industria, Luponem de Nugarini cum filio suo nomine Gisemperto et altero filio suo nomine Audivertus nostram humiliter adiisse clementiam, quatenus pro Dei omnipotentis amore eum cum predictis suis filiis et cum omnibus illius mobilibus et immobilibus rebus illi iustae et legaliter pertinentibus sub nostrae tuitionis mundburdo recipere dignaremur. Cuius peticionibus annuentes, eum cum predictis filiis suis et cum omnibus mobilibus et inmobilibus rebus illi iustae et legaliter pertinentibus vel advenientibus sub nostre tuitionis mundburdo recepimus; precipientes ut nullus dux, marchio, comes, vicecomes, locopositus, decanus, saltarius, vicarius vel alia quelibet magna parvaque persona ei neque iam dictis filiis suis aliquam sine legali iustoque iuditio audeat imferre molestiam, neque occasionibus alicuius iniustae rei illos fatigar[e] presumat, neque per placita ventilare audeat, sed liceat eum cum predictis filiis suis et cum omnibus suis mobilibus et inmobilibus rebus illi iustae et legaliter pertinentibus quietae et pacifice vivere, omnium hominum iniusta remota contradiccione. Si quis igitur huius nostri mundburdi violator extiterit, sciat se compositurum auri optimi mancosos mille quingentos, medietatem kamerae nostrae et medietatem predicto Luponi atque predictis suis filiis. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus opservetur, de sigillo nostro subter insigniri iussimus. Petrus notarius iussu regio recognovi et subscripsi. (SR) (SI). Data XVIII kal. Mar., anno dominice incarnatonis DCCCCXXVIII, regni vero domni Hugonis piissimi regis secundo, indic. Prima. Actum Verone. Feliciter, amen.

DD U, pp. 39-41, n. XIII