Città del Vaticano, Archivio Segreto Vaticano, arm. LXI, to. 28, Privilegia ecclesiae Parmensis, c. 21
source date: [928 May 12] [Pavia] [XVII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Dei eterni. Hugo gratia Dei rex. Si venerabilibus locis ea que a nostris fidelibus digne Dei inspirante suggeruntur libenter concesserimus, id ad augmentum nostri honoris multum proficere non dubitamus, animeque nostre ad magnum profectum esse nequaquam diffidimus. Quocirca noverit omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorum presentium scilicet et futurorum industria, Sigefredum venerabilem episcopum carissimumque fidelem nostrum consiliarium nostram humiliter postulasse clementiam, quatenus sancte Parmensi ecclesie in honorem sancte Marie edificate, cui idem Sigefredus in presenti presul esse dinoscitur, et ecclesie Sancti Domnini *** eiusdem Sancte Marie ******** de omnibus rebus, de quibus predictus Parmensis episcopus suique successores, [qui pro tempore fuerint], iuste et legaliter aliquam firmitatem acquirere Deo adiuvante potuerunt a liberis hominibus, totam publicam functionem, que ab aliquo exactore publico per antiquam consuetudinem exigi solet, videlicet a comite vel vicecomite a sculdasio vel decano a saltario vel vicario, predicte sancte Parmensi ecclesie et ecclesie Sancti Domnini et venerabili episcopo Sigefredo suisque successoribus sub omni integritate concedere atque largiri nostra preceptaria auctoritate dignaremur. Cuius petitionibus pro Dei omnipotentis amore earundemque ecclesiarum exaltatione et pro remedio anime nostre atque iam dicti venerabilis episcopi devoto servitio, ut ita fieret, annuimus, hoc nostrum preceptum scribi iubentes, per quod Deo omnipotenti et predictis ecclesiis in honorem predictorum sanctorum edificatis et dicto Sigefredo illustrissimo episcopo suisque succesoribus totam illam publicam functonem, que ab aliquo exactore publico, de omnibus rebus illis de quibus iam nominatus Sigefredus episcopus et sui successores, qui pro tempore fuerint, iuste et legaliter Deo donante aliquam firmitatem a liberis hominibus acquirere potuerunt et que per consuetudinem atque antiquum usum [exigi solet, videlicet a] comite vel vicecomite a sculdasio vel decano a saltario vel vicario vel ab alio aliquo, predicte ecclesie Sancte Marie et ecclesie Sancti Domnini sub omni integritate concedimus atque largimur, et de nostro iure et dominio in ius et dominium predictarum ecclesiarum et Sigefredi eiusque successorum funditus dimittimus atque donamus ad habendum, tenendum atque possidendum, omnium magnarum parvarumque personarum contradictione remota. [Si quis igitur] huius nostri precepti violator aut contradictor extiterit, sciat se compositurum auri optimi libras quinquaginta, medietatem camere nostre et medietatem predictis ecclesiis et episcopo Sigifredo suisque successoribus. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter [insigniri] iussimus. Signum domni (M) Hugonis piissimi regis. Gerlannus cancellarius ad vicem Beati episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data quarto id. maii, anno vero dominice incarnationis DCCCCXXVIIII, regni vero domni Hugonis piissimi regis II, indictione prima. Actum Papie. In Christi nomine feliciter, amen.

DD U, pp. 42-45, n. XV