D'Achery, Spicilegium, III, p. 372 (DD U, pp. 45-47)
source date: [928 november 12] [Vienne (FR)] [XVII sm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Hugo gratia Dei rex. Si sacris et venerabilibus locis temporalia atque transitoria concedimus, magna a Domino remunerari in futuro nequaquam diffidimus. Idcirco noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque praesentium scilicet et futurorum industria, nos pro timore Dei omnipotentis et pro remedio animarum parentum nostrorum concessisse atque per praesentem paginam donasse ecclesiae Sanctae Mariae et Sancti Teuderii, quae esse videtur sub regimine sanctae Viennensis ecclesiae, omnes res illas quas iuste et legaliter acquisivimus ab Enigrino libero homine, videlicet omnes illas res quas ipse habuit in singulis locis, scilicet in villa Comugiaco et in villa Boriaco atque Posiaco ec non et in Muneriaco atque Bontiaco et Madelliaco sub omni integritate, una cum casis, aquis aquarumve decursibus, molendinis, piscationibus, servis et ancillis utriusque sexus et cum omnibus quae dici et nominari possunt praedictis rebus iuste et legaliter pertinentibus in integrum, ut habeat, teneat firmiterque possideat nostra plenissima largitate, omnium hominum remota contradictione. Donamus igitur praedictae Sanctae Mariae Sanctique Teuderii ecclesiae totam illam proprietatem quam similiter iuste et legaliter acquisivimus in villa Rispatis a quadam femina nomine Anna cum omnibus integritatibus predictae proprietatis et cum servis et ancillis eidem proprietati pertinentibus. Concedimus etiam praedictae ecclesiae totam illam proprietatem quam acquisivimus a Guttivo et Autberto et ab heredibus eorum, quae proprietas adiacere videtur in villa Corbeliano, cum vineis et servis et cum illo servo nominative qui nominatur Berno cum uxore sua et filiis et filiabus. Confirmamus insuper per hoc nostrum regale praeceptum praedictae ecclesiae Sanctae Mariae et Sancti Teuderii illas res quas olim eidem ecclesiae per chartulam donavimus, videlicet ecclesiam Sancti Martini sitam in Veseroncia cum omnibus integritatibus suis, videlicet cum servis et ancillis utriusque sexus et cum terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, aquis aquarumque decursibus et cum lisdis et curvatis et cum omni districtu suo. Confirmamus igitur eidem ecclesiae omnes illas mobiles et immobiles res quae ibi iuste et legaliter a fidelibus viris collatae sunt et deinceps conferendae, ut per hoc nostrum regale praeceptum ita firmiter eas predicta ecclesia et abbas, qui pro tempore eidem ecclesiae praefuerit, et monachi ibi pro tempore Deo servientes teneant et possideant, et tamquam in praesentia ipsas legales de ipsis rebus habeant firmitates, totiusque potestatis contradictione remota. Statuimus etiam ut ipsa ecclesia cum omnibus suis mobilibus et immobilibus rebus ab hodie et deinceps sub immunitatis tuitione et inconvulsa permaneat et secura consistat, omnium hominum verbositate deleta. Iubemus etiam atque praecipimus, ut nullius ministerii potestas super res ipsius ecclesiae placita celebret, neque aliquod servitium, quod ad publicam partem pertinuisse visum fuit, deinceps exquirere audeat, nec aliquem fugientem super ipsam terram sine licentia abbatis comprehendere neque extrahere praesumat. Contra quod nostrae donationis seu confirmationis atque immunitatis seu tuitionis praeceptum si quis temerario ausu insurgere tentaverit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camerae nostrae et medietatem praedictae ecclesiae et abbati atque monachis ibi pro tempore Deo servientibus. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria roborantes de annulo nostro subter annotari iussimus. Signum domni Hugonis invictissimi regis. Petrus notarius ad vicem Gerlanni abbatis et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data pridie idus novembris, anno dominicae incarnationis DCCCCXXVIII, regni vero domni Hugonis piissimi regis tertio, indictione prima. Actum Vienna civitate. In Christi nomine feliciter, amen.

DD U, pp. 45-47, n. XVI

Da copia realizzata nel XVII secolo da Jean-Luc D'Achery e pubblicata a Parigi in 13 volumi tra il 1655 e il 1677.