Torino, Archivio di Stato, Provincia di Torino, mazzo 15, n. 7
source date: [929 February 28] [Torino] [XIII ex]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iehsu Christi. Ugo gratia Dei rex, anno regni eius Deo propicio hic in Ytalia tercio, pridie kal. Mar., indic. Secunda. Haecclesia constructa infra Taurinensem civitatem aedificata in honore beati Andree apostoli, ubi nunc cellam monachorum esse videtur, olim pertinens monasterio Sancti Petri et Andree siti Novalicio, quibus nunc donnus Dondivertus abba preesse videtur. Ego Adalbertus gratia Dei humilis marchio hic in Italia offertor et donator ipsius loci presens presentibus dixi: dum fragilis et caduca vita homo adest in hoc seculo, dum vivit et certe loqui potest, ordinet de rebus suis bono animo et disponat res suas in iudicio, unde optime [va]leat servire altissimo Domino, et intercessione sanctorum requiem eternam posideat, et premia sine fine mansura percipiat. Ideoque ego Adalbertus marchio dono et offero in sumtu et usu seu stipendiis monachorum, tam qui nunc ibidem Deo famulare videntur quamque illorum qui pro tempore monastico abitu Deo servierint in subiectione ipsius Dondiverti abbatis eiusque sucesoribus, id est castrum et villam Guncenarum cum corte Sancti Dalmacii iuris mei, que habere visus sum super Sangone et citra et ultra cum omnibus eorum apendiciis et pertinenciis et cum casis et masariciis et aldionariciis qui sunt in ipsis locus Guncenarum et cortis Sancti Dalmacii cum reliquis omnibus casis et rebus sive familiis utriusque sexus, omnia et ex omnibus cum sua integritate, tam predictum castrum, villam, cortem, dominium ipsarum, contille, iurisdictionem, toloneum cum omnibus casis et pertinentiis eorundem, tam terris, vineis, campis, pratis, pasturis, silvis, stalariis, rivis, rupinis, ac paludibus, cultis et in[cul]tis, divisis et indivisis una cum finibus et terminibus, acessibus et acesionibus et usibus aquarum aquarumque ductibus, cum omni iure, aiacenciis et pertinenciis earundem rerum per loca et vocabula ad ipsum castrum, villam, cortem, casis, masariciis pertinentibus vel aspicientibus, cum mobilibus et inmobilibus rebus sive familiis in integrum. Quae autem predictum castrum, vilam, cortem, contilem, iurisdicionem omnimodam ipsarum rerum cum omni sua integritate cum casis et familiis utriusque sexus una cum acesionibus et ingresuras earum seu cum superioribus et inferioribus cum mobilibus et inmobilibus sive familiis habeant in integrum ab hodierna die in sumptu et usu monachorum ceterorumque sucesorum suorum Deo famulantium, facientes, quod exinde Dominus dederit, [quid] voluerint sine mea et heredum ac proheredum meorum contradicione, ita tamen ut non sit eis licenciam ipsas res inmobiles quovis ingenio alienare, sed in perpetuum meum sit memoriale, ut fruges ipsas, redditum, censum, contilem vel iurisdicionem in ipsorum monachorum suorumque sucessorum usu et sumptu persistant asque mea et heredum ac proheredum meorum contradicione vel repeticione. Insuper per cultelum, fistucum notatum, vantonem et vasonem terre atque ramum arboris a parte ipsius monasterii legitimam facio tradicionem et corporalem vestituram, et me exinde foris expuli, et a parte ipsius monasterii ipsas res, ut supra, censum, reditum, in sumptu et usu ipsorum monachorum ad habendum relinquo. Si quis vero, quod futurum non esse credo, si ego ipse Adalbertus marchio, quod absit, aut ullus de heredibus ac proheredibus meis seu quelibet opposita persona qui contra hanc meam offersionis et donationis car(tulam) ire quandoque tentaverimus, tunc inferamus parti ipsius aecclesie et monasterii, vel contra quem exinde litem intulerimus, multa, quod est pena, auro optimo librarum quinquaginta argenti ponderas centum; sed presens hanc car(tulam) offersionis et donationis mee diuturnis temporibus firma et inconvulsa permaneat pro anima mea, cum stipulatione subnixa. Et pergamena cum atramentario de terra elevans Iohani notario domni regis tradidi, et scribere rogavi, in qua eciam subter confirmans testibusque obtuli roborandum. Actum in palacio Taurin(ensi) coram dicto domni rege confirmante et laudante; feliciter. Signum m(anu) suprascripto Adalberti marchionis, qui hanc car(tulam) offersionis fieri rogavit et ei rel(ecta) est. Signum manibus Rogerii filii condam Aldioni et Odeberti fil(ii) Taone seu Henrici fil(ii) condam Vuanigi vasali predicti marchionis ex genere Francorum. Signum m(anibus) Ermenfredo fil(io) condam Doldini et Rudaldi fil(ii) condam Artoldi ex genere Francorum vasali predicti marchionis, testes. Signum m(anu) Tebaldi filii quondam item Tebaudi vasalo suprascripti Rogerii, testis. Raginardus iudex domni regis rogatus subscripsi. Vualpertus iudex domni regis rogatus subscripsi. Ego q(ui) s(upra) Iohanes notarius domni regis per data licencia suprascripto Adalberto comiti scriptur huius car(tule) offersionis post tradita compleui et dedi.

DD U, pp. 51-54, n. XIX