Torino, Archivio di Stato: Breme. Regolari di qua dai monti, mazzo 2.
source date: [929 July 24] [Pavia] [XIII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei eterni. Hugo gratia Dei rex. Noverit omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presencium et futurorum industria, qualiter per peticionem Ermengardis summe comitisse fidelissime sororis nostre congregatio sancte Novalisiensis ecclesie, que et nunc habitare videtur in civitate Taurinensi, pro incursione et more Paganorum, in basilica Sancti Andree apostoli, nostre suggessit maiestati, quatenus pro Dei amore animeque nostre remedio quandam curtem Bremedo videlicet et aliam sitam Policino et in honore sancte Marie Dei genitricis constructam, quas curtes olim ante hos dies Adelbertus gloriosissimus marchio per cartarum instrumenta Novalisiensi cenobio iure proprietario donavit, atque unam turrim in predicta civitate constructam cum omni sua integritate et cum terris sibi aderentibus, sicut ipse Adelbertus eam acquisivit et eidem loco concessit, nostre a[uctorit]atis pagina confirmaremus. Cuius peticionem ratam considerantes, hanc nostre auctoritatis paginam scribi iussimus, per quam iam dicto cenobio prescriptas duas curtes, Bremeto scilicet, quam ab Herlando emit, et Pollicinum, quam a Gisla eidem Adelberto evenit et iure proprietario tenuit et possedit, absque alicuius contradictione et inpulsione nostra regali confirmacione roboramus et stabilimus ac perdonamus ipsi cenobio Novalisiensi, pariter cum predicta turre in predicta civitate constructa, sub omni integritate et cum terris sibi aderentibus, sicut idem [Ade]lbertus marchio eam acquisivit et eidem loco concessit, omnino transfundimus et stabilimus ad habendum, [tenendum,] et quicquid voluerit secundum Deum faciendum, omnium magnarum parv[arumque] personarum contradictione aut molestacione remota. Si quis vero hanc nostram confirmacionem violare temptaverit, mille libras auri conponere cogatur, medietatem palacio nostro et medietatem parti [eiusdem] Novalisiensis cenobii. Quod ut verius credatur diligenciusque observetur ab omnibus, manu propria roborantes ex anulo nostro insigniri iussimus. Signum domni (M) Hugonis piissimi regis. Data VIIII kal. Aug., anno dominice incarnacionis DCCCCXXVIIII, regni vero domni Hugonis [piissimi] regis quarto, indicione secunda. Actum Papie. Feliciter.

DD U, pp. 63-64, n. XXI