Volterra, Archivio Vescovile, sec. X, decade III, n. IV
source date: [929 august 30] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Hugo gratia Dei rex. Noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, Adelardum venerabilem episcopum et dilectum fidelem nostrum humiliter nostram adiisse clementiam, quatinus pro amore superne remunerationis quendam montem qui dicitur Turris, de iure regni nostri et de comitatu Vulterre pertinentem, prope Sancto Geminiano adiacentem, qui mons tenere videtur unum caput in Aquaviva Ducola, alio tenente in terra Adelmi, tertio in terra Sanctae Mariae, aliut in terra Ildeprandi, aliut in via publica, hic mons sicut coherentiis discernitur, prout iuste et legaliter dare possumus, Deo et Sanctae Mariae, cuius ecclesiae idem Adelardus in presenti presul esse videtur, nostra preceptaria auctoritate concedere atque largiri dignaremur. Cuius petitionibus annuentes, predictum montem, sicut coherentiis discernitur ut supra dicitur, prout iuste et legaliter dare possumus, Deo et sanctae Mariae suaeque ecclesiae nostra preceptaria auctoritate concedimus, donamus atque largimur, et de nostro iure et dominio in eius ius et dominium amnino transfundimus et delegamus ad habendum, tenendum et tam ipse episcopus quam et sui successores rationabiliter commutandum, omnium hominum iniusta contradictione remota. Si quis igitur huius nostri precepti violator extiterit, sciat se compositurum auri optimi libras triginta, medietatem camerae nostrae et medietatem prefate ecclesiae et episcopo qui ibi nunc est vel qui pro tempore fuerit. Quod ut verius credatur et diligentiusque observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter anotari iussimus. Signum domni (MF) Hugonis piissimi regis. Reccho cancellarius ad vicem Gerlanni abbatis et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D). Data III kal. Septemb., anno dominicae incarnationis DCCCCXXVIIII, regni vero domni Hugonis piissimi regis IIII, indictione II. Actum Papia. Feliciter, amen.

DD U, pp. 68-70, n. XXIII