Parma, Archivio Capitolare, Secolo X (DD U, pp. 70-73, n. XXIV)
source date: [929 september 17] [Parma] [X]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Hugo divino fretus auxilio rex. Nichil arcius ad nostrae sublimitatis honorem nostrique regiminis corroborationem facere credimus, quam si sanctarum Dei aecclesiarum habentes sollicitudinem earum dotes inconvulsas servare curamus, et votis fidelium pias aures accomodamus. Ac per hoc omnium sanctae Dei Aecclesiae nostrorumque fidelium presentium et futurorum noverit sagacitas, qualiter interveniente Aldae karissima coniuge nostra seu Hermengarda dilectam sororem nostram inclitamque comitissam et Samson comite Sigefredus venerabilis sanctae Parmensis aecclesiae episcopus nostrae serenitatis adiit clementiam petens, quatenus precepta atque auctoriattes piissimorum augustorum vel regum predecessorum nostrorum omnium, quotquot a tempore divae memoriae Ratchis regis usque ad presens nostrum tempus s[ui pre]decessores prefate sanctae Parmensi aecclesiae acquisierunt, abbaciam scilicet de Bercedo in honorem sancti Remigii exstructam ac eisdem Parmensis civitatis districtum et omne ius publicum et toloneum ambitumque murorum in circuitu et locellu[m] quendam Luculum nomine situm in alpinis ac scopulosis vastor[um montium] locis in comitatu Parmensi cum finibus et terminibus suis, sicut in precepto bonae memoriae Karoli imperatoris predecessoris nostri continetur, cet[era]qu[e] etiam q[u]ae a predecessoribus nostris prelibate aecclesiae Parmensi dudum collata sunt, nostri corroboratione precepti per interventum et petitionem Aldae dilectissimae coniugis [nost]r[ae] atque Samson illustrissimi comitis et dilecti fidelis atque consiliarii nostri confirmaremus atque corroboraremus. Quorum simul iunctis condignis petitionibus ratam fore Deo pleniter existimantes atque [a]d remedium animae nostrae proficere firmiter cognoscentes, hoc nostrae actoritatis apices inscribi iussimus, quibus decernimus ut iam dictam abbatiam de Bercedo integre et districtum iuris publici Parmensis civitatis cum ambitu murorum sive toloneum eiusdem civitatis nec non et Cortem Regiam cum pertinentia sua et Pratum Regium seu et locellum illum nomine Luculum cum finibus et terminationibus suis, ut dictum est, vel quicquid antiqui reges seu imperatores et reliqui homines Deum timentes memorate sancae Parmensi aecclesiae suis preceptis vel testamentis contulerunt et postea precellentissimi reges atque augusti sua auctoritate confirmaverunt, iuste et legaliter, stabilia atque inconvulsa nostris futurisque temporibus in sua potestate vel iure sue sanctae Parmensis aecclesiae prescriptus Sigefredus episcopus suique successores perpetualiter teneant. Statuimus etiam et omnimodis interdicimus, ut nullus sub regno nostro constitutus de rebus suprataxate Parmensis aecclesiae in quibuscumque comitatibus vel locis aliquam diminorationem facere aut alias quaslibet annuales dominationes aut consuetudinario more exigere vel tollere aliquid aut clericos eiusdem aecclesiae in personis vel domibus suis ledere audeat; sed repulsa omni iniusta consuetudine liceat pretaxato venerabili episcopo Sigefredo suisque successoribus omnes res iam dictae Parmensis aecclesiae, de quibus legitimam vestituram tenuit vel tenere dinoscitur aut in futurum tentura est, cum universis sibi subiectis sub immunitatis nostrae defensione quieto ordine tenere atque pro incolomitate nostra altissimum Dominum exorare. Omnimodis etiam precipimus, ut, si de rebus iam dictae aecclesiae ullam diminorationem quislibet facere temptaverit, non sit necesse iam dicto episcopo eiusque successoribus sive eiusdem aecclesiae causam peragentibus ullam facere probationem, sed diligenter per bone fidei homines iureiurando, si opus fuerit, finiatur. Quicumque ergo huius nostri precepti prevaricator exstiterit, trecentas auri optimi componat libras, medietatem kamerae nostrae et medietatem praefatae Parmensi aecclesiae et iam dicto Sigefredo episcopo eiusque successoribus qui pro tempore fuerint. Quod autem ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter annotari iussimus. Signum domni (M) Hugonis gloriosissimi regis. Petrus notarius iussu regio recognovi et subscripsi (SR) (SI D). Data XV kal. Octub., anno dominicae incarnationis DCCCCXXVIIII, re[gni] ve[ro dom]ni Hugonis invictissimi regis quarto, indic. Tercia. Actum Parme. In Dei nomine feliciter, amen.

DD U, pp. 70-73, n. XXIV

Fumagalli 1969.

Falsificazione in forma di diploma originale. Schiaparelli 1914, p. 210 sostiene che il movente della falsificazione fosse la conferma delle mura e di Lugolo.