Piacenza, Archivio Capitolare di S. Antonino, pergamene antiche, G sotto
source date: [931 april 17] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi regis aeterni. Hugo gracia Dei divina favente clemencia rex. Noverit omnium fidelium sancte Dei Ecclesiae nostrorumque presencium scilicet ac futurorum, qualiter Sigefredus venerabilis episcopus et dilectus consiliarius noster deprecatus est celsitudinem nostram, ut ob mercedis nostre aucmentum fratres consistentes in ecclesia Beati Antonini martiris et Victoris confessoris Christi ut sub nostra inmunitatis tuicione ac defensionis corroboracione suscipisemus. Cuius peticionibus ob amorem domni nostri Iesu Christi libenti animo assensum prebentes, decrevimus ita fieri, et iussimus eis hoc nostre auctoritatis preceptum fieri, per quod decernimus atque iubemus, ut nullus iudex publicus vel quislibet potestatis persona ex rebus quibus nunc iustam et legalem vestituram habent, aut in antea Deo auxiliante eidem ecclesiae ad usum sacertotum legali ordine quocumque ingenio ibidem collata fuerint aut data per diversa loca regni nostri, seu quas divina pietas ibi augeri voluerit, aliquam ingerere pres[umat inquiet]udinem vel diminoracione; s[e]d nec in ecclesias, domos vel agros seu reliquam possessiones memorate ecclesiae vel in eorum sacerdotibus in quibuslibet locis aut territoriis vel infra diccionis regni nostri aut causas iudiciario more audiendas vel freda , teloneum, mansionaticas aut fideiussores tollendos seu homines ipsorum supradictorum [sace]rtotum tam ingenuos quamque et servos distringendos aut quasibet illicitas occasiones aut redibiciones ullas ingredi audeat; sed liceat eis cum iam dictis omnibus rebus eorumque propriis mobilibus et inmobilibus ac familiis sub nostra manere tuicione atque inmunitatis defensione. Precipimus quoque de suprascriptis rebus eorum inquisiciones, hubi eis contemcio orta fuerit, per veraces homines circummanentes ipsius loci fieri ad rei veritatem inveniendam. Confirmamus propterea ac nostra corroboracione preceptum a dive memorie Karolo augusto eidem ecclesie de quibuscumque rebus mobilibus et immobilibus collatum, sive cetera munimina et cartarum instrumenta a quibuscumque hominibus iuste et legaliter eidem ecclesiae et sacerdotibus seu cuncto ordini cleri illic Domino famulancium devoluta, iubentes ut munimina et cetera cartarum instrumenta iuste et legaliter facta, que ab igne cremata sunt vel perdita, ita hac nostra regali auctoritate restituantur atque solidentur, tamquam si ab igne umquam tacta vel damnata numquam fuissent, omnium hominum contradiccione remota. Si quis autem ausu temerario hoc infringere conatus fuerit, volumus ut triginta libra auri optimi eorum persolvat. Ut hec auctoritas largicionis nostre firmior habeatur et per futura tempora a fidelibus nostris verius credatur et diligencius observetur, [man]u propria nostra subter eam firmavimus et anuli nostri inpressione asignari iussimus. Signum domni (MF) Hugonis invictissimi regis. Petrus cancellarius ad vicem Gerlanni abbatis et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SID). Data XV kal. Mad., anno dominice incarnacionis DCCCCXXXI, regni vero domni Hugonis gloriosissimi regi quinto, indiccione quarta. Actum Papia. Feliciter.

DD U, pp. 79-81, n. XXVII

Il testo dipende dal diploma di Carlo III del 11 maggio 881 (MGH DD Ka III, pp. 67-68, n. 39) e in più contiene la conferma dei diplomi e dei documenti distrutti da incendio fatta da Carlo III il 9 aprile 881 (MGH DD Ka III, pp. 58-61 n. 35).