Piacenza, Archivio del Capitolo della Cattedrale (MGH DD Ka III, pp. 58-61 n. 35)
source date: [881 April 9] [Pavia] [X]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Karolus divina ordinante providentia imperator augustus. Cum petitionibus sacerdotum ac servorum dei, quas nostris auribus insinuaverint, libenter annuimus et eas cum dei auxilio ad effectum perducimus, non solum imperialem exercemus consuetudinem, sed etiam hoc nobis tam ad presentis vitae prosperitatem quam ad future beatitudinem adipiscendam non minimum augmentum adferre confidimus. Idcirco notum sit omnibus fidelibus sancte dei ecclesiae et nostris tam presentibus quam et futuris, quia vir reverentissimus Paulus sancte Placentine urbis ecclesie episcopus, quae est constituta in honore sanctorum Antonini, Uictoris et Iustine, nostram adiens serenitatem obtulit nobis precepta pie recordationis domni et proavi nostri Karoli quondam serenissimi imperatoris nec non et excellentissimorum augustorum domni avi nostri Hludouici sed et flende recordationis domni Hlotharii patrui nostri nec non etiam gloriosissimi imperatoris Hludouici consanguinei nostri, quae ad deprecationem pontificum predicte sedi fecerant. In quibus continebatur insertum, eo quod olim in eadem urbe accidente casu non solum ipsa civitas cum domibus et ceteris aedificiis intra constructa igne cremata sit, verum etiam et omnia strumenta cartarum, quae liberalitate bonorum hominum praedicte ecclesie conlata sunt, in eodem incendio deperisse. Continebatur etiam ibidem, quod precepta et confirmationes anteriorum regum quidam Iulianus ipsius sedis episcopus pre manibus haberet adserens, qualiter ipsas res suis et temporibus antecessorum suorum episcoporum videlicet predicte urbis quiete atque secure possesse fuissent, etiam et si libere femine harimanne cum servis ipsius ecclesie copulatae fuerunt aut sunt vel fuerint, sicut antiquitus concessum est, cum filiis et filiabus, ita ex eius indulgentia inibi permanerent. Ostendit etiam quoddam preceptum, qualiter domnus et proavus noster Karolus pie recordationis nec non et serenissimus avus noster Hludouicus seu et sancte memorie patrui nostri Hlotharii serenissimi augusti nec non etiam gloriosissimi imperatoris Hludouici consanguinei nostri ob amorem dei et reverentiam beati Antonini martiris simulque Uictoris confessoris Christi quoddam mercatum, quod annuatim xiii die mensis novembris in ipso loco fit sive etiam in villa quae vocatur Plectola, quod ad festivitatem sancti Laurentii solet esse, nec non etiam in aliis locis ubicumque mercatum construxerint neque infra ipsos terminos neque extra vendentibus aut ementibus tam liberi quam servi ubicumque sit in regno nostro nec non etiam de mansionibus quae Papiae constructae sunt tam et in aliis locis pertinentes ad prefatam Placentinam ecclesiam, ullo umquam tempore neque in domibus neque in agris neque in silvis sive in campis neque in ullo loco videlicet omne theloneum quicquid inde exigitur, ad predictam ecclesiam cum omni integritate concessisse, nec non et cartam inmunitatis seu et confirmationes de omnibus rebus, que legaliter ad predictam sedem conlate sunt, quas idem domnus et proavus noster Karolus et serenissimus augustus avus noster Hludouicus sed et flende memoriae domni Hlotharii patrui nostri nec non etiam gloriosissimi imperatoris Hludouici consanguinei nostri suo munere confirmarunt, etiam et precepta regum Langobardorum Liutprandi videlicet atque Ratchis seu Desiderii. Qui cum, ut diximus, haec nobis ostendisset, suggessit nobis, ut predictas auctoritates atque precepta sive inmunitates nostrae auctoritatis precepto confirmare deberemus. Cuius peticionem, quia iusta et racionabilis nobis visa est, recipiendam atque inplendam iudicavimus. Idcirco decernimus atque per hos imperiales apices nostros iubemus, ut quicquid domnus et proavus noster Karolus et piissimus avus noster Hludouicus nec non et serenissimus augustus dive memoriae patruus noster Hlotharius nec non eciam gloriosissimi imperatoris Hludouici consanguinei nostri vel reges Langobardorum sive ceteri deum timentes et boni homines memoratae sanctae Placentinae aecclesiae per precepta et testamenta seu donaciones contulerunt, et tam liberas feminas, quas arimannas dicunt, que cum servis ipsius ecclesiae copulandum, quam mercatum, quod in eadem civitate tam interius quam exterius ex omni parte undique colligitur, xiii die mensis novembris, quod per dies quindecim in festivitate sancti Antonini durare dinoscitur, sive etiam in villa que vocatur Plectola, quod ad festivitatem sancti Laurencii est, nec non eciam et in aliis locis ubicumque mercatum construxerint neque infra ipsos terminos neque extra vendentibus aut ementibus ubicumque sit in regno nostro nec non eciam de mansionibus que Papiae constructe sunt et in aliis locis pertinentes ad prefatam Placentinam aecclesiam, ullo umquam tempore neque in domibus neque in agris neque in silvis neque in campis neque in ullo loco absque ulla publica exaccione aut inquietudine tenere presules predicte aecclesiae nostra imperiali auctoritate inconcusse valeant, seu et etiam cetera mercata vel portus qui currunt a rivo frigido et applicantur usque ad vadum sancti Iohannis, et molendina, que constructa antiquitus fuerunt et nunc usque nova construuntur, ubicumque vel deinceps construi possint per futura tempora, sive pensiones vel ceteras res, que ad publicum exigebantur et supra taxati imperiales ad eandem aecclesiam suis auctoritatibus confirmarunt vel eorum tempore nostroque possedit ecclesia, nec non etiam piscaciones in alveo Padi, quas ipsa ecclesia presenti tempore habere videtur, sicut per precepta anteriora eidem aecclesiae conlate sunt, et theloneum de hominibus ipsius aecclesiae casis cum manentibus stabile atque inconvulsum nostris futurisque temporibus in ipsius potestate sive successorum suorum perpetim permaneat stabile absque ullius fidelium nostrorum contrariaetate, et nullus iudex publicus tam in monasteria quam senodochia seu et eclesias baptismales vel reliquas possessiones, quas moderno tempore in quibuslibet pagis et territoriis infra ditione imperii nostri iuste et legaliter memorata tenet vel possidet eclesia vel ea que deinceps in iure ipsius eclesiae voluerit divina pietas augeri, ad causas iudicario more audiendas vel freda exigenda aut mansiones vel paratas faciendas aut fideiussores tollendos aut homines ipsius eclesiae tam sacerdotes quam plebeios ingenuos videlicet et servos in domibus agris viis et villis distringendos aut pignorandos nec ullas redibitiones aut inlicitas ocasiones requirendas nostris et futuris temporibus ingredi audeat vel ea quae supra memorata sunt penitus exigere praesumat, sed liceat memorato praesuli suisque successoribus res predictae eclesiae cum monasteriis et cellis vel eclesiis baptismalibus, quae intra civitatem predictam cardinales habentur sive aextra civitatem existunt, cum omnibus ad se pertinentibus tam oraculis quam et aliis adiacenciis rebus sive appendiciis ad ipsas eclesias cum coniunctis mansionibus ubicumque aspicientibus vel pertinentibus sub tuitione atque inmunitatis nostrae defensione remota totius iudicariae potestatis inquiaetudine quiaeto ordine possidere et nostro fideliter parere imperio. Quod si forte super eisdem rebus ante praedictam exustionem a prelatis ipsius eclesiae iure possessis questio orta fuerit, ut pro eis legaliter in foro disceptari necesse sit, ita per hanc nostram auctoritatem easdem res et mancipia ipsius eclesiae legaliter defendantur, sicuti per eadem strumenta, si igni absorta non fuissent, legibus defendi poterant. * Haec omnia sic concessisse a nobis omnibus notum sit, quatinus episcopus clerus et populus praedicte aeclesiae sedis pro incolomitate nostra coniugis ac prolis seu etiam imperii a deo nobis conlati eiusque clementissima miseratione per inmensum conservandi iugiter domini misericordiam exorent nullius perturbati controversia vel inquiaetudine. Si quis autem huius tam nostrae auctoritatis quam prenominatorum prodecessorum nostrorum confirmationis atque inmunitatis preceptum inrumpere aut violare temptaverit, duodecim pondera auri obrizi nec non etiam inmunitatis semel promulgata poenam triginta libras argenti probate monete publicae componere compellatur sepe dicte sanctae Placentine aeclaesiae vel rectoribus ipsius. Et ut haec auctoritas pleniorem in dei nomine obtineat firmitatem et a fidelibus sanctae dei eclesiae verius credatur diligentiusque conservetur, manu propria subter eam firmavimus et anuli nostri impressione adsignari iussimus. Signum (M.) domni Karoli serenissimi imperatoris. Inquirinus notarius advicem Liutuardi archicangellarii recognovit et (SR.). Data v id. april. anno incarnationis domini dccclxxxi, indiccione xiiii, anno vero imperii domni Karoli primo; actum Papia; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Ka III, pp. 58-61 n. 35

Le conferme contenute in questo diploma sono ribadite da re Ugo il 17 aprile 931 (DD U, pp. 79-81, n. XXVII).