Piacenza, Archivio Capitolare di S. Antonino (MGH DD Ka III, pp. 67-68, n. 39)
source date: [881 May 11] [Pavia] [XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine sanctae et individue trinitatis. Karolus divina favente clementia imperator augustus. Noverit igitur omnium fidelium nostrorum presentium scilicet et futurorum industria, qualiter Liutuuardus venerabilis episcopus et dilectus archicancellarius noster deprecatus est celsitudinem nostram, ut ob mercedis nostrae augmentum fratres consistentes in aecclesia beati Antonini atque Victoris martyrem et confessorem Christi ut sub nostre inmunitatis tuitione ac defensionis corroboratione suscepissemus. Cuius petitionibus ob amorem domini nostri Iesu Christi libenti animo asensum prebentes decrevimus ita fieri. Et iussimus eis hac nostrae auctoritatis preceptum fieri, per quod decernimus atque iubemus, ut nullus iudex publicus vel quislibet ex iudiciaria potestate nec missus discurrens sed nec cuiuslibet potestatis persona ex rebus, unde nunc vestituram habent aut inantea deo auxiliante in eadem aecclesia ad ipsis sacerdotibus legali ordine pro quocumque ingenio ibidem conlata fuerint aut data per diversa loca regni nostri seu quas divina pietas ibi augeri voluerit, aliquam ingerere presumat inquietudinem vel diminorationem, sed nec in aecclesias domos vel agros seu reliquas possessiones memorate aecclesie vel in eorum sacerdotibus in quibuslibet locis aut territoriis infra ditionem regni nostri aut causas iudiciario more audiendas vel freda toloneum mansionaticos aut fidei iussores tollendos seu homines ipsis supra dictis sacerdotibus tam ingenuos quamque servos distringendos aut quaslibet inlicitas occasiones aut redhibitiones ullas ingredi audeat, sed liceat eos cum omnibus rebus ac familiis eorum sub nostra manere tuitione atque inmunitatis defensione. Praecipimus quoque de supra scriptas res inquisitione, ubi eorum contentio orta fuerit, per veraces homines circamanentes ipsius locis inquisitione faciendum rei veritatem inveniendam. Si quis autem ausu temerario hoc infringere conatus fuerit, volumus, ut triginta libras auri optimi eorum persolvat. Ut haec auctoritas largitionis nostrae firmior habeatur et per futura tempora a fidelibus nostris verius credatur et diligentius observetur, manu propria nostra subter eam firmavimus et anuli nostri inpressione adsignari iussimus. Signum (M.) domni Karoli serenissimi imperatoris. Uualdo notarius advicem Liutuuardi archicancellarii recognovi et (SR.) Data v id. mai. anno incarnationis domini dccclxxxi, indictione xiiii, anno vero piissimi imperatoris Karoli primo; actum Papia; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Ka III, pp. 67-68, n. 39

Da questo diploma dipende quello di re Ugo del 17 aprile 931 (DD U, pp. 79-81, n. XXVII).