San Daniele del Friuli, Biblioteca Comunale, ms. Guarnieriano CXXXVII
source date: [931 October 17] [Verona] [XV]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Hugo et Lotharius gratia Dei reges. Si regalis providentia divino inflammata amore sacratis locis libenter exhibere contendit, procul dubio gloriam eterne possessionis promerebitur, et divinis aminiculis regnum eius fulciri non amigitur. Quapropter omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presentium scilicet et futurorum noverit sollertia, Bosonem nostrum dilectissimum fratrem et gloriosissimum marchionem atque Vuidonem reverentissimum episcopum, nostros videlicet fideles, nostram humillime adiisse clementiam, quatenus ob divinum intuitum et nostre anime remedium parentumque nostrorum et augmentationem nostre prolis nec non et regni nostri stabilimentum quoddam castellum nomine Mugla, adiacens supra littus oceani maris in comitatu Istriense, sancte Aquileiensi ecclesie, cui reverentissimus patriarcha Ursus presidet, perpetuis temporibus habendum iure proprietario concedere dignaremur. Quorum precibus animum nostre benivolentie de more flectentes, predictum castellum quod dicitur Mugla, adiacens supra littus oceani maris in comitatu Istriense, cum omnibus iuste et legaliter ad ipsum castrum pertinentibus vel aspicientibus, prout iuste et legaliter possumus, cum placitis, strictis, censibus, redditibus, angariis, seu cum omnibus que dici et nominari possunt ad ipsum castellum de iure regni nostri iuste et legaliter pertinentibus vel aspicientibus, sancte Aquileiensi ecclesie concedimus et largimur, quatenus idem reverentissimus pater Ursus, vel qui pro tempore fuerint in predicto sedile constituti, habeant, teneant, possideant et ordinent ecclesiastico more, prout eis melius secundum Deum visum fuerit; santientes ut nullus dux, marchio, comes, vicecomes, gastaldius, aut quislibet rei publice exactor contra hoc nostre donationis preceptum iniusto ordine consurgere audeat, aut ibi placitum tenere presumat, aut aliquas redibitiones sive exactiones facere pertemptet, sed liceat eidem religioso pontifici, vel iis qui pro tempore fuerint, pro nostris inconvulsis beneficiis salutiferas ad Deum pro nostre tuitionis salvatione nostrorumque parentum et nostre prolis augmentatione atque regni nostri stabilitate incessanter orationes effundere. Si quis vero contra hanc nostram regalem institutionem ac perdonationem insurgere temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras triginta, medietatem camere nostre et medietatem prenominate sancte Aquileiensi ecclesie suisque pontificibus. Et ut hoc verius credatur et diligentius observetur, manibus propriis roborantes de comuni anulo subter annotari iussimus. Signa serenissimorum (M) (M) Hugonis et Lotharii regum Data XVI kal. novembris, anno dominice incatnationis DCCCCXXXI, regni autem domni Hugonis invictissimi regis sexto, et domni Lotharii item regis primo, indictione IIII. Actum Verona. Feliciter.

DD U L, pp. 85-87, n. XXVIII

Il formulario di questo diploma ha servito da modello per quello di Ottone I del 1 novembre 964 (MGH DD O I, pp. 386-387, n. 271).