Parma, Archivio Capitolare (DD U L, pp. 87-90, n. XXIX)
source date: [932 february 29] [Pavia] [X - XI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Hugo et Lotharius divino freti auxilio reges. Si impugnantibus aecclesias omnipotentis Dei eique famulantes vexantibus tutelam nostre protectionis ad coercendum eos opponimus, invictissima superni protectionis ad coercendum eos opponimus, invictissima superni protectoris dextera cursum huius vite nostrae et statum regni in hoc seculo protegi ac dirigi et in futuro nobis aeternam gloriam credimus largiri. Igitur omnibus sanctae Dei Aecclesiae fidelibus nostrisque presentibus scilicet et futuris notissimum fieri volumus, quatenus Sigefredus sanctae Parmensis aecclesiae venerabilis episcopus noster siquidem in omnibus fidelissimus pietatis nostrae adiit clementiam humiliter petens et obnixe deprecans, qualiter, interveniente Alda coniuge nostra karissima seu Hermengarda sorore nostra inclita commitissa, ut, sicut per preceptum a domni Karlomanno pissimo rege predecessore nostro concessum est, et a nobis per nostrum dictum corroboraremus abbaciam monasterii quod dicitur Mediana sitam in honore beati Pauli apostoli doctorisque gentium, sibi suaeque aecclesiae Parmensi iure proprietario cum omnibus adiacentiis et pertinenciis earum in integrum perpetuis temporibus concederemus. Cuius precibus benignitatis nostrae aurem accomodantes eiusque erga nos devotissimam fidelitatem intendentes, iussimus ei suaeque Parmensi aecclesiae, in honore sanctae Dei genetricis semperque virginis Mariae dedicatae, hoc imperialis nostrae auctoritatis conscribi preceptum, per quod concedimus ei, donamus atque largimur prelibatam abbatiam Medianam in honore beati Pauli dedicatam cum omnibus adiacentiis et pertinentiis suis, cortis, capellis et aedificiis earum, terris, campis, pratis, vineis, silvis, servis et ancillis utriusque sexus, mobilibus et immobilibus cum omni integritate eorum et universis quae dici aut nominari possunt ad predictam abbaciam pertinentibus, nostra imperiali concessione, ut habeat, teneat, fruatur perhenniter tam ille quam et successores eius ad partem sepe nominatae suae aecclesiae faciantque exinde quicquid secundum aeternum arbitrem melius eis previsum fuerit. Quicumque vero contra hanc nostram donationem, concessionem seu largitionem ire, agere, causari vel de potestate predicte Parmensis aecclesiae subtrahere quesierit, C libras auri optimi cogatur persolvere, medietatem palatio nostro et medietatem prefato Vuibodo episcopo suisque successoribus, ad partem predicte Parmensis aecclesiae, quibus violentia illata fuerit. Et ut haec nostrae donationis, concessionis, largitionis auctoritas presentibus futurisque temporibus plenissimum vigorem optineat et verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria subter firmavimus et bulla nostra insigniri iussimus. Petrus cancellarius iussu regum recognovi et subscripsi. (SR) Data prid. Kal. Mar., anno dominicae incarnationis DCCCCXXXII, regni autem domni Hugonis invictissimi regis sexto, et domni Lotharii item regis primo, indic. Quinta. Actum Titinum. Feliciter, amen.

DD U L, pp. 87-90, n. XXIX

Falsificazione. Dipende dal diploma di Carlo III del 13 marzo 881 (MGH DD Ka III, pp. 56-57, n. 33), attribuito nel presente testo a Carlomanno, del quale sarebbe la conferma.