Venezia, Archivio di Stato, Cartulario di Aquileia, f. 3
source date: [964 November 1] [Pavia] [XV]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Otto divina ordinante clementia imperator augustus. Si imperialis providentia divino inflamata amore sanctis locis libenter exhibere contendit, procul dubio gloriam eterne possessionis promeretur et divinis adminiculis regnum eius fulciri non ambigitur. Quapropter omnium fidelium sancte dei ecclesie presentium scilicet et futurorum noverit solertia, Rodaldum reverendissimum patriarcham, nostrum videlicet precipuum fidelem, nostram humilime adiisse mansuetudinem, postulando quatenus ob divinum intuitum et nostre anime remedium quendam locum subtus Cromonis castrum Intercisas nuncupatum sancte Acquilegiensi ecclesie perpetuis temporibus habendum iure proprietario concedere dignaremur. Cuius iustis precibus animum nostre benivolentie de more flectentes pretaxatam terram subtus Cromonis castrum loco nuncupato Intercisas de nostro iure ac dominio in eius ius et dominium sancte Acquilegiensis ecclesie penitus concedimus et perdonamus, quatenus idem reverendissimus patriarcha vel qui pro tempore in predicta sede ordinati fuerint, habeant teneant possideant et ordinent ecclesiastico iure, prout eis melius visum fuerit. Precipientes itaque omnino precipimus ut nullus dux marchio comes vicecomes gastaldus aut quislibet rei publice exactor contra hanc nostre donationis auctoritatem insurgere conetur, sed liceat eidem religioso patriarce vel his qui pro tempore fuerint, pro nostris inconvulsis beneficiis salutiferas orationes [pro nostre] tuitionis salvatione ad deum incessanter effundere. Si quis vero contra hoc donationis preceptum infringere tentaverit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere nostre et medietatem prefate ecclesie eiusque pontificibus qui pro tempore fuerint. Et ut hoc verius credatur diligentiusque observetur, manu propria roborantes de annulo nostro subtus iussimus insigniri. Signum magni Ottonis (M.) Liutgerius advicem Vuidonis episcopi et archicancellarii recognovi. Data kal. novembr. anno dominice incarnationis DCCCCLXIII, indictione VIII, anno vero imperii magni Ottonis imperatoris augusti tercio; actum in civitate Papie; in Christi nomine feliciter.

MGH DD O I, pp. 386-387, n. 271

Il formulario di questo diploma è ripreso in DD U L, pp. 85-87, n. XXVIII.