Città del Vaticano, Archivio Segreto Vaticano, Privilegia eccl. Parmen. XVII sec., f. 63 (Arm. LXI, t. 28)
source date: [881 March 13] [Pavia] [XVII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Carolus divina favente clementia imperator augustus. Decet nos omni tempore fidelium sancte dei ecclesiae nostrorumque supplices postulationes piis auribus clementer suscipere, quatenus de fidelibus fideliores sibi augustalis munificentia efficiat, insuper et ab eterno remuneratore, qui omnibus abundat bonis, retributionem eternae remunerationis percipiat. Quapropter omnibus fidelibus sancte dei ecclesiae nostrisque presentibus scilicet et futuris notum fieri volumus, quia Vuibodus venerabilis sancte Parmensis ecclesiae episcopus fidelis noster per Liutuuardum summum consiliarium nostrum adiit clementiam nostram, ut abbatiam monasterii quod dicitur Mediana sitam in honorem beati Pauli apostoli doctoris gentium sibi sueque ecclesiae iure proprietario cum omnibus adiacentiis et pertinentiis earum in integrum perpetuis temporibus concederemus. Cuius precibus benignitatis nostre aurem accomodantes eiusque erga nos devotissimam fidelitatem intendentes iussimus ei sancteque Parmensi ecclesiae in honorem sancte dei genetricis semperque virginis Marie dedicate hoc imperialis nostre auctoritatis conscribi preceptum, per quod concedimus et donamus atque largimur prelibatam abbatiam Medianam in honorem beati Pauli dedicatam cum omnibus adiacentiis et pertinentiis suis, cortibus capellis et edifitiis earum, terris campis pratis vineis silvis servis et ancillis utriusque sexus mobilibus et immobilibus cum omni integritate eorum et cum universis que dici aut nominari possunt ad predictam abbatiam pertinentibus nostra imperiali concessione, ut habeat teneat fruatur perenniter tam ille quam et successores eius ad partem sepe nominate sue ecclesiae faciantque exinde quicquid secundum eorum arbitrium melius eis previsum fuerit. Quicunque vero contra hanc nostram donationem concessionem seu largitionem ire agere causari vel de potestate predicte Parmensis ecclesiae subtrahere quesiverit, centum libras auri optimi cogatur persolvere, medietatem palatio nostro et medietatem praefato Vuibodo episcopo suisque successoribus ad partem predicte Parmensis ecclesiae, quibus violentia inlata fuerit. Et ut hec nostre donationis concessionis largitionis auctoritas presentibus futurisque temporibus plenissimum vigorem obtineat et verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria subter firmavimus et bulla nostra insigniri iussimus. Signum (M.) domni Caroli imperatoris augusti. Inquirinus notarius advicem Liutuuardi archicancellarii recognovit. Data iii idus martii anno incarnationis domini <...>; actum Ticino palatio; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Ka III, pp. 56-57, n. 33

Da questo testo dipende la falsificazione DD U L, pp. 87-90, n. XXIX.