Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, Priv. 2
source date: [932 July 01] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi regis aeterni. Hugo et Lotharius gratia Dei reges. Quia decet regali magnificentiae loca sancta ditari atque venerari et omnibus Christianis de animabus parentum suorum curam atque sollicitudinem gerere, ideo dignum duximus modo in presenti sanctissimi Martini episcopi locum Lucae situm de hereditatibus nostris in aliquid locupletari, ut et ipsis pro quibus offertur ad refrigerium et ipsis qui offerunt ad remedium profitiat sempiternum. Quapropter considerantes nos hoc et in animo volventes, prece et admonitione karissimi fratris nostri Bosonis illustrissimi marchionis, offerimus predicto sancto loco pro remedio animarum Adelberti marchionis et Bertae serenissimae comitissae karissimeque matris nostrae predicto beato Martino pontifici aeclesiaeque suae site Lucae suisque fidelibus ibi pro tempore Deo famulantibus, sacerdotibus scilicet et diaconibus, subdiaconibus quoque ceterisque ibi pro tempore ordinatis, videlicet cortem unam de iure proprietatis nostrae pertinentem, quam predicta mater nostra de patris nostri suoque precio comparavit, et dicitur Massa Grausi, consistens in ipso comitatu Lucensi, cum terris et massariciis ibi iuste et legaliter modo in presenti pertinentibus, videlicet: in loco Mozatico manentes duos, in Arsitulo manentes duos, in Montisano manentem unum, in Fiocle manentes quattuor, in Casule manentes tres, in Cerri manentem unum, in Scopeto manentes duos, in Platano manentem unum, iusta ipsam corte adiacentes manentes decem, in Colezani manentem unum, in Panicale manentem unum, qui omnes iam dicte corti vicini esse videntur; in aliis locis et villis ad ipsam cortem pertinentes, ad Toiano ultra portam manentes quinque, a Retiniano manentem unum, ad Turrim iuxta Campum Maiorem manentem unum, in Casule Montanino manentem unum, in Bulisano manentes duos, in Corsanico manentes duos, in Cerbaiola manentem unum, in Bonazula iusta Versiliam campum unum, iusta ecclesia Sancti Angeli in Cornuta campum unum, ad Metato campora duo, unum ex uno latere Sercli fluminis et alterum campum ex altero latere, unum caput tenent in terra Sancti Antimi et alterum caput tenet cum ambobus lateribus in terra Sanctae Mariae; seu et petiolam unam de terra in insula iusta flumen Sercli, cum omnibus pertinentiis eiusdem cortis nostra preceptaria auctoritate iam dicto sancto loco concedimus funditusque largimur, omnium episcoporum penitus de eadem corte potestates subtrahentes atque sufferentes. Illud quoque rogamus, ut, si aliqua necessitas illis fuerit, de ac re episcopus illorum qui tempore fuerit illis paterno amore subveniat, quemadmod[um pa]st[o]r bonus suis clericis facere debet. Iubemus denique pleniterque statuimus, ut si umquam in tempore aliquis episcopus, vel ipse qui nunc ibi presul est, super illos malo hordine surrexerit et de ipsa terra in aliquod aut super totum deminorationem eisdem fratribus eorumque successoribus fecerit aut facere quesierit et pro ipsa sacerdotum laceratione hoc clare factum fuerit, statim deveniat ipsa cortis cum omni sua integritate in potestate propinquioris parentis nostri qui pro tempore fuerit, et tamdiu ipse eam per hanc nostram iussionem teneat, donec Dominus talem pastorem eidem sanctissimo loco donet, qui hoc quod iuemus adimplere studeat. Igitur ipse qui eam illis subtrahere quesierit, pro perfiditate sua aeternam possideat maledictionem interitumque sempiternum, et quod nobis et predictis animabus debuerat esse ad premium salutis sempiterne, illi sit ad augmentum dampnationis perpetuae. Pro maiori quoque securitate ipsorum servorum Dei futuraque stabilitate filium nostrum Lotharium nobiscum regnantem hoc preceptum simul nobiscum firmari corroborarique manu propria fecimus. Concedentes eandem cortem predicto sancto loco in prescripto tenore una cum casis, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salictis, sationibus, aquis aquarumque decursibus, montibus, vallibus, alpibus, planiciebus, oliveits, piscationibus, servis et ancillis utriusque sexus, aldionibus et aldianis et cum omnibus que dici vel nomiri possunt ad eandem cortem, que Massa Grausi dicitur, iuste et legaliter respicientibus in integrum, ut habeant predicti Dei servi et predicta aecclesia solide ac delibate eandem cortem, quemadmodum mater nostra habuit, teneant firmiterque possideant proprietario iure, facient de frugibus seu de redibitionibus eius quicquid volerint, omnium hominum contradictione atque oppressione remota. Si quis igitur huius nostri precepti violator extiterit, s[cia]t se compositurum auri optimi libras centum, medietatem kamerae nostrae et medietatem predictae aecclesiae et clericis ibi pro tempore Deo servientibus. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus opservetur, manibus propriis roborantes de anulo nostro subter anotari iussimus. Signa serenissimorum (MF) (MF) Hugonis et Lotharii regum. Petrus cancellarius ad vicem Gerlanni abbatis et archicancellarii recognovi et subscripsi (SR) (SI D). Data kalend. iulii, anno dominicae incarnationis DCCCCXXXIII, regni autem domni Hugonis piissimi regis VI, domni Lotharii item regis II, indictione V. Actum in civitate Luca. Feliciter.

DD U L, pp. 94-98, n. XXXI

Cfr. le conferme di Ottone I del 13 marzo 962 (MGH DD O I, pp. 330-331, n. 238), Ottone II del 21 dicembre 982 (MGH DD O II, pp. 340-342, n. 289), Ottone III del 1 settembre 998 (MGH DD O III, pp.726-727, n. 301) e Corrado II del 23 febbraio 1038 (MGH DD Ko II, pp. 359-361, n. 260). Cfr. DD U L 26 marzo 941 (pp. 166-169, n. LVI).