Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Capitolare, Diplomatico, Priv., CC 5
source date: [982 December 21] [Salerno]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine sancte et individuae trinitatis. Otto divina largiente clementia imperator augustus. Quia decet imperialis magnificentie loca sancta ditari atque venerari et omnibus Christianis de animabus suarum curam atque sollicitudinem gerere, ideo dignum duximus modo in presenti sanctissimi Martini episcopi locum Luce situm in aliquo locupletari, ut et ipsis pro quibus donatum est ad refrigerium et nobis ad remedium proficiat sempiternum. Quapropter considerantes nos hoc et in animo volventes prece et ammonicione dilecte nostre coniugi Theophanu imperiique nostri consortem concedimus atque donamus et confirmamus predicto sancto loco, sicuti olim Hugo, Lotharius nosterque genitor atque precessores nostri reges et imperatores pro remedio animarum Adelberti marchionis et Berte comitisse nec non et suarum dederunt beato Martino pontifici ecclesiaeque suae site Luce suisque fidelibus ibi pro tempore deo famulantibus, sacerdotibus scilicet et diaconibus subdiaconibus quoque ceterisque pro tempore ibi ordinatis, videlicet curtes duas, unam quam predicta Berta suo precio comparavit et dicitur Massa Grausi consistens in ipso comitatu Lucensis cum terris et massariciis ibi pertinentibus, videlicet in loco Mosatico manentes duos, in Arsitulo manentes duos, in Montesano manentem unum, in Fiocli manentes quattuor, in Casule manentes tres, in Cerri manentem unum, in Scopeto manentes duos, in Platano manentem unum, iuxta ipsam curtem adiacentes manentes decem, in Collezani manentem unum, in Panicali manentem unum, qui omnes iam dicte curti vicini esse videntur; in aliis locis et villis ad ipsam curtem pertinentes a Toiano ultra portam manentes quinque, Aretiniano manentem unum, ad Turrim iuxta campum maiorem manentem unum, in Casule montanino manentem unum, in Bulixano manentes duos, in Corsanico manentes duos, in Cerbaiola manentem unum, in Bonazula iuxta Uerciliam campum unum, iuxta ecclesiam sancti Angeli in Cornuta campum unum, ad Metato campora duo, unum ex uno latere Sercli fluminis et alterum campum ex altero latere, unum caput tenet in terra sancti Antimi et alterum caput tenet cum ambobus lateribus in terra sanctae Marie, seu et peciolam unam in terra in insula iuxta flumen Sercli, cum omnibus pertinentiis eiusdem curtis [nostra preceptaria au]ctoritate iam dicto sancto loco concedimus funditusque largimur. Insuper etiam curtem aliam in eodem comitatu Lucensi adiacentem sancta Petronill[a nomine] prope Massam macinariam coniacentem cum capella in honore eiusdem sancte Petronille cum mansis vigin[ti] in [Ma]ssa macinaria et duobus in Coloniole nec non et [pratis in Ceppeto et in Turi]ngana atque vinea et campis in loco Turingo nec non vinea et terris in Palatano et aliquantula terra in Ponte tecto, cum servis et ancillis omnibusque rebus familiis ad easdem curtes pertinentibus; sicut Hugo et Lotharius prenominati reges preceptali auctoritate optulerunt aecclesiae beati Martini ubi caput L[u]cani episcopii esse dinoscitur, in usu et sumtum canonicorum ibidem pro tempore deo militantium, ita nos ibidem concedimus donamus atque largimur et de nostro iure et dominio in eorum ius et dominium omnino transfundimus ac delegamus, una cum casis sediminibus campis terris vineis pratis pascuis silvis aquis aquarumque decursibus molendinis piscationibus montibus vallibus planiciebus servis ancillis aldionibus et aldianis cunctisque rebus, cum familiis iuste et legaliter ad easdem curtes pertinentibus et respicientibus in integrum, quatinus canonici in ecclesia beati Martini deo famulantes et pro animabus superius nominatis et pro nobis deum exorantes prefatas curtes cum omnibus ad eas pertinentibus in integrum illis concedimus, ut habeant teneant firmiterque possideant. Statuimus ut episcopus loci nullam quoquam in tempore de prefatis curtibus potestatem habeat neque inde se intromittat nisi ad canonicorum auxilium et salvationem, et si quod absit a potestate eorum prefatas curtes cum omnibus ad se pertinentibus episcopus loci aut ullus invasor tulerit aut aliquid subtraxerit, tunc deveniant in potestatem ducis et marchionis Lucensis civitatis, tamdiu donec talis episcopus venerit qui prefatas curtes in iure et potestate can[on]icorum esse permittat. Denique et plebem de Sugrominio in honore sancti Laurentii constructam quam Conradus eiusdem civitatis episcopus ex parte episcopii loco quarte portionis ex decimis predicte canonice in usu et s[um]tum ca[no]nicorum per scriptum concessit, per hoc nostrum preceptum confirmamus et corroboramus, statuentes ut nullus episcoporum eandem plebem a potestate canonicorum tollere presumat. De cetero totius ordinis canonicorum predictasque curtes et plebem atque omnes illorum offersiones quascumque homines religiosi pro an[ima]bus parentum suorum in eodem loco dederunt vel quod inantea ibidem daturi sunt, cum omnibus rebus et familiis ad easdem curtes et plebem seu offersiones pertinentibus cunctasque res et familias canonicorum sub nostra defensione et mundburdum recepimus atque precipientes iubemus, ut nullus dux marchio comes episcopus nullaque sub nostro imperio degens magna vel parva persona canonicos in ecclesia beati Martini deo servientes inquietare vel molestare audeat aut de prefatis curtibus et plebe vel offersionibus disvestire aut invasionem facere presumat aut de rebus eorum propriis sine legali iudicio seu ex familiis temptet, sed liceat eis prefatas curtes et plebem tenere cum omnibus offersionibus et pro pretaxatis animabus et nobis exorare quiete et pacifice vivere, omni contradictione remota. Si quis igitur huius precepti violator extiterit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere nostrae et medietatem canonicis in memorata ecclesia deo famulantibus pro tempore, et insuper eterne dampnationis penam incurrat et cum Iuda traditore partem in die iudicii habeat. Et ut hec nostrae largitionis donum ratum in posterum maneat diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria presentem paginam roborantes anuli nostri impressione subter annotari iussimus. Signum domni Ottonis secundi imperatoris (MF.) et invictissimi augusti. Adelbertus cancellarius advicem Petri episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SI.) Data XII. kal. ianuarias anno dominice incarnationis DCCCCLXXXII, indictione X, anno vero regni secundi Ottonis XXV, imperii quoque eius XV; actum iuxta civitatem Salernum.

MGH DD O II, pp. 340-342, n. 289

Conferma del diploma dei re Ugo e Lotario del 1 luglio 932 (DD U L, pp. 94-98, n. XXXI) e del diploma di Ottone I del 13 marzo 962 (MGH DD O I, pp. 330-331, n. 238). Il contenuto è confermato poi da Ottone III il 1 settembre 998 (MGH DD O III, pp.726-727, n. 301) e Corrado II il 23 febbraio 1038 (MGH DD Ko II, pp. 359-361, n. 260). Cfr. DD U L 26 marzo 941 (pp. 166-169, n. LVI).