Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Capitolare, Diplomatico, Priv., CC 6
source date: [998 September 1] [Marlia (Capannori; Lucca)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine sanctae et individuae trinitatis. Otto divina favente clementia Romanorum imperator augustus. Quia decet imperiali magnificentie loca sancta ditare atque venerari et omnibus Kristianis de animabus suis curam atque sollicitudinem gerere, ideo dignum dignum duximus modo in praesenti sanctissimi Martini episcopi locum Luce situm in aliquo locupletare, ut et ipsis pro quibus donatum est ad refrigerium et nobis ad remedium proficiat sempiternum. Quapropter considerantes nos hoc et in animo volventes prece et ammonitione fidelis nostri Uua[rini] capellani confirmamus praedicto sancto loco sicuti olim Ugo, Lotharius, avus et genitor noster atque praecessores nostri rege et imperatores pro remedio animarum Adelberti marchionis et Berte comitisse nec non et suarum dederunt beato Mar[ti]no pontifici eclesieque suae site Luce suisque fidelibus ibi pro tempore deo famulantibus, sacerdotibus scilicet diaconibus subdiaconibus quoque ceterisque pro tempore ibi ordinatis, videlicet curtes duas, unam quam predicta Berta suo precio comparavit et dicitur massa Grausi, consistens in ipso comitatu Lucensi cum terris et massariciis ibi pertinentibus, videlicet in loco Mosatico manentes duos, in Arsitulo manentes duos, in monte Sciano manentem unum, in Fiocli manentes quatuor, in Casule manentes III, in Cerri manentem unum, in Scopeto manentes duos, in Platano manentem unum, iuxta ipsam curtem adiacentes manentes decem, in Colezano manentem unum, in Panicale manentem unum, qui omnes iam dicte curti vicini esse videntur; in aliis locis et villis ad ipsam curtem pertinentes ad Toianum ultra portam manentes quinque, in Retiniano manentem unum, ad Turrim iuxta campum manentem unum, in Casule montanino manentem unum, in Bolisano manentes II, in Cursanico manentes II, in Cerbaiola manentem I, in Bonazola iuxta Uersiliam campum unum, iuxta eclesiam sancti Angeli in Cornuta campum unum, ad Metato campos duos, unum ex uno latere Sercli fluminis et alterum campum ex altero latere, unum caput tenet in terr[a] sancti Antimi et alterum caput cum ambobus lateribus in terra sanctae Marie, seu et peciolam unam de terra in insula iuxta flumen Sercli, cum omnibus pertinentiis eiusdem curtis nostra preceptali auctoritate iam dicto sancto loco confirmamus funditusque largimur. Insuper etiam curtem aliam in eodem comitatu Lucensi adiacentem sancta Petronilla nomine prope Massam macenariam coniacentem cum capella in honore eiusdem sanctae Petronille cum mansis XX in Massa macenaria et duobus in Coloniola nec non et pratis in Cippeto et in Turingana atque vinea et campis in loco Turingo nec non vinea et terris in Parazano et aliquantula terra in Ponte tecto, cum servis et ancillis omnibusque rebus familiis ad easdem curtes pertinentibus; sicut Ugo et Lotharius praenominati reges praeceptali auctoritate obtulerunt eclesiae beati Martini ubi caput Lucani episcopii esse dinoscitur, in usu et sumptu canonicorum ibidem pro tempore deo militantium, ita nos ibidem concedimus donamus atque largimur et de nostro iure et dominio in eorum ius et dominium omnino transfundimus ac delegamus, una cum casis sediminibus campis terris vineis pratis pascuis silvis aquis aquarumque decursibus molendinis piscationibus montibus vallibus planitiebus servis ancillis aldionibus et aldiabus cunctisque rebus et familiis iuxte et legaliter ad easdem curtes pertinentibus et respi[cienti]bus in integrum, quatenus canonici in eclesia beati Martini deo famulantes et pro animabus superius nominatis et pro nobis deum exorantes praefatas curtes cum omnibus ad eas pertinentibus in integrum concedimus illis, ut habeant teneant firmiterque possideant. Statuimus ut episcopus loci nullam quoquam in tempore de praefatis curtibus potestatem habeat neque inde se intromittat nisi ad canonicorum auxilium et salvationem, et si quod absit a potestate eorum praefatas curtes cum omnibus ad se pertinentibus episcopus loci aut ullus invasor tulerit aut aliquid subtraxerit, tunc deveniant in potestatem ducis et marchionis Lucensis civitatis, tamdiu donec talis episcopus venerit qui praefatas curtes in iure et potestate canonicorum esse permittat. Denique et plebem unam de Sugruminio in honore sancti Laurentii constructam quam Conradus eiusdem civitatis episcopus ex parte episcopii loco quarte portionis ex decimis praedicte canonice in usum et sumptum canonicorum per scriptum concessit, per hoc nostrum praeceptum confirmamus et corroboramus, statuentes ut nullus episcoporum eandem plebem [a] potestate canonicorum tollere praesumat. De cetero totius ordinis canonicorum praedictasque cu[rte]s et plebem atque omnes illorum offersiones quascumque [homines religiosi pro ani]mabus parentum suorum in eodem loco dederunt vel quod [in]antea ibidem daturi sunt, cum omnibus rebus et familiis ad easdem curtes et plebem seu offersiones pertinentibus cunctas res et familias canonicorum sub nostra defensione et mundburdio recepimus atque praecipientes iubemus, ut nullus dux marchio comes vicecomes episcopus nullaque sub nostro imperio degens magna vel parva persona canonicos in eclesia beati Martini deo servientes inquietare vel molestare audeat aut de praefatis curtibus et plebe vel offersionibus disvestire aut invasionem facere facere praesumat aut de rebus eorum propriis sine legali iudicio seu ex familiis temptet, sed liceat eis praefatas curtes et plebem tenere cum omnibus offersioni[bus et] pro praetaxatis animabus et nobis exorare quiete et pacifice vivere, omni contradictione remota. Si quis igitur huius nostri precepti violator extiterit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem [camere] nostre et medietatem canonicis in memorata eclesia deo famulantibus pro tempore, et [insuper] eterne damnationis penam incurrat et cum Iuda traditore partem in die iudicii habeat. Et ut hec nostra confir[matio rata in poster]um maneat diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria presentem [paginam] roborantes sigilli nostri impressione subter annotari iussimus. Signum domni Ottonis (MF.) invictissimi imperatoris augusti. Heribertus cancellarius vice Petri Cumani episcopi notavi. Data kal. septemb. anno dominice incarnationis DCCCCXCVIII, indictione XI, anno tertii Ottonis regnantis XV, imperii autem tertio; actum in castello Marlia iuxta Lucam; feliciter amen. (B. D.)

MGH DD O III, pp.726-727, n. 301

Conferma del diploma dei re Ugo e Lotario del 1 luglio 932 (DD U L, pp. 94-98, n. XXXI) e del diploma di Ottone I del 13 marzo 962 (MGH DD O I, pp. 330-331, n. 238). Il contenuto è confermato poi da Ottone II il 21 dicembre 982 (MGH DD O II, pp. 340-342, n. 289) e Corrado II il 23 febbraio 1038 (MGH DD Ko II, pp. 359-361, n. 260). Cfr. DD U L 26 marzo 941 (pp. 166-169, n. LVI).