Arezzo, Archivio Capitolare, arch, abb. S. Florae, n. 4
source date: [933 [936] january 16] [Arezzo]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In nomine domini nostri Iesu christi regis aeterni. Hugo et Lotharius gratia] Dei reges. Si sanctis ac venerabilibus locis quicquam ex his quae possidemus offrimus, procul dubio presentis et aeternae vitae prem[ium ad]ipisci [non tit]uba[mus]. [Quocirca noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria,] Sigefredum venerabilem episcopum dilectumque fidelem nostrum nostram humiliter adiisse clementiam, quatinus pro Dei omnipotentis timore [et remedio animae nostrae] in monasterio Sanctae Flora[e eiusdemque congregationi eorumque succsessoribus ibidem mil]ita[ntibus] quandam ecclesiam in honore sanctae Mariae constructam, in Monte Ionio edificatam, cum omnibus rebus et familiis ad eam in integrum pertine[ntibus, nec non et campum iuxta eandem ecclesiam regiae potestati hactenus] pertinentem, et omnem illam terram quam mater nostra Berta a Camerino adquisivit in Monte Ferentino, atque de silva Muclani quicquid nunc regiae parti legaliter pertinere videtur, nostra [prec]eptali auctoritate [concedere et largiri, insuper] quandam sortem in Querceto, quam frater noster Boso inclitus [m]archio eidem collegio per c[artulam] off[ersionis c]o[ntu]lit, quae laboratur per Bonipertum liberum hominem, ill[i]s [c]onfirmare et corroborare curavissemus. Cu[i]us [pe]ticionibus libenti animo pro Dei amore assensum prebentes, predictam ecclesiam cum sua integritate, omnibus rebus et familiis ad eam pertinentibus, nec non et campum iuxta eandem ecclesiam regiae potestati pertinentem et omnem illam terram in Monte Ferentino, quam mater nostra Berta a Camerino adquisivit, et predictam silvam in quantum legaliter ad nostram regiam partem pertinet, prout iuste et legaliter possumus, eidem ecclesiae et predictae congregationi pro Dei amore animaque matris nostrae concedimus et largimur; sortem insuper in Querceto, quam frater noster per cartulam predictae dedit congregationi, iam dictae ecclesiae et congregationi confirmamus et corroboramus; hec omnia itaque supradicta, videlicet ecclesiam et Campum Regium iuxta eam et terram in Monte Ferentini, silvam vero atque sortem, predictae Sanctae Florae ecclesiae eiusdemque congregationi eorumque successoribus ibidem militantibus una cum predicta capella, casi[s], terris, vineis, campis, pratis, silvis, pascuis, runculis, sationibus, aquis aquarumque decursibus, montibus, vallibus, alpibus, planitiebus, cum servis et ancillis et cum omnibus que dici vel nominari possunt ad predictam ecclesiam vel campum seu ad silvam vel sortem iuste et legaliter pertinentibus vel respicientibus in integrum, quatinus habeant, teneant firmiterque possideant iure quieto. Si quis igitur huius nostri precepti viltor extiterit, sciat se compositurum auri optimi libras quinquaginta, medietatem kamerae nostrae et m[edietatem] monachis predicto coenobio servientibus. [Quo]d ut verius credatur diligentiusque in posterum conservetur, manibus propriis roborantes de anulo nostro subter annotari iussimus. Signa serenissimorum (MF) (MF) Hugonis et Lotharii regum. Petrus cancellarius ad vicem Gerlandi abbatis et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SID). Data XVII kal. [febr.] anno dominicae incarnationis DCCCCXXXVI, regni autem domni Hugonis reg[is] VIII, et domni Lotharii item regis IIII, indictione VI. Actum in dom[o Sancti Donati. Feli]citer.

DD U L, pp. 98-101, n. XXXII