Paris, Bibliothèque Nationale, n. 2262 nouv. acq. lat., Cartulaire C de l'Abbaye de Cluny, c. 56
source date: [933 March 8] [Pavia] [XI - XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Hugo et Lotharius grats Dei reges. Si venerabilibus Deoque dicatis locis temporalia largiti fuerimus beneficia, aeterna premia a Domino adipisci non dubitamus. Ideoque noverit omnium fidelium sanctae Dei Aecclesie nostrorumque presentium scilicet ac futurorum universitas, quia nos pro amore Dei omnipotentis sanctaeque Mariae virginis et beatorum apostolorum Petri scilicet et Pauli ceterorumque apostolorum amore remedioque animarum nostrarum seu patris et matris nostrae Teubaldi scilicet et Berte ceterorumque parentum nostrorum concedimus sancto ac venerabili monasterio Cluniensi, ubi nunc in presenti Odo abbas esse videtur, duas curtes iure proprietatis nostre coniacentes in comitatu Lugdunensi, quarum una vocatur Savigneri et altera Ambrei, cum omnibus illorum integritatibus, preter Leutardum pistorem et quinque alios servientes inde pertinentes, qui nobis modo serviunt, quod nostre reservavimus potestati; videlicet cum capellis, casis, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salictis, sationibus, aquis aquarumque decursibus, montibus, vallibus, alpibus, planitiebus, servis et ancillis utriusque sexus, preter ipsos sex, quod supra nostre potestati reservavimus, serventes, aldionibus et aldianis et cum omnibus que dici vel nominari possunt ad ipsas duas curtes iuste et legaliter pertinentibus in integrum, ipsos antepositos servientes, quatinus a presenti die cum omnibus illorum integritatibus, ipsos, ut diximus, sex servientes antepositos, sint in iure et dominio eiusdem coenobii et abbatis, qui nunc ibi est, successorumque suorum ad communem utilitatem fratrum ibi pro tempore Deo servientium, iure quieto et absque ulla contradictione. Quam nostram donationem si quis temerario ausu conatus fuerit infringere vel violari, sciat se ab omnipotente Deo dampnari quemadmodum de sacrilegio, seculariter autem cognoscat se compositurum auri obtimi libras centum, medietatem camere nostrae et medietatem abbati predicti coenobii suisque successoribus et fratribus qui ibi pro tempore fuerint. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manibus propriis roborantes de anulo nostro subter adnotari iussimus. Signa serenissimorum (M) (M) Hugonis et Lotharii regum. Petrus cancellarius ad vicem Gerlanni abbatis et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data VIII id. mar., anno dominicae incarnationis DCCCCXXXIIII, regni autem domni Hugonis piissimi regis VIII, item domni Lotarii regis III, indictione VI. Actum Papia. In Dei nomine feliciter, amen.

DD U L, pp. 105-107, n. XXXIV