Modena, Archivio Capitolare, Fondo Diplomatico, A.13.XIV
source date: [933 September 20] [Prata Paludis]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Hugo et Lotharius gratia Dei reges. Si pro mercede aeterne retributionis sacerdotum et canonicorum curam et sollicitudinem gerimus, non solum ad hanc vitam transitoriam verum etiam ad haeternam nobis profuturum esse liquido credimus. Idcirco notum esse volumus omnibus fidelibus sanctae Dei Aecclesiae nostrisque scilicet presentibus et futuris, quoniam sacre canonice congregatio Mutinensis aecclesiae detulit nobis privilegia quedam in quibus aexaratum et scriptum fuit, quomodo quidam Geminianus et Leodoinus episcopi concesserunt eis quartam partionem de omnibus rebus ad supradictam sedem pertinentibus, id est tam de domibus quam et de ceteris aedificiis, terris coltis et incoltis, agris, vineis, pratis, pascuis, silvis glandiferis vel etiam ceteris silvis, aquis aquarumve decursibus, mobilibus et inmobilibus et omnibus adiacentiis suis; insuper etiam adiunctum fuit, qualiter concessum fuit eis quod Peresindus diaconus per libellum et inphiteosin de iure prefate aecclesiae habuit; sed ob firmitatis gratiam nostram deprecati sunt clementiam, ut preceptum mansuetudinis nostrae de universis rebus illorum, sicut in eorum privilegiis continetur, recipere mererentur. Nos autem ob amorem domini nostri Iesu Christi petitionibus illorum, in quantum iuste et legaliter possumus, satisfacientes, iussimus eis hos regales apices fieri atque conscribi. Per quod decernimus atque iubemus, ut nullus iudex publicus vel aliqua opposita persona aut eciam episcopus vel comes, liber vel servus in eorum rebus vel locis aliquid invadere aut in alico calumniari iniuste audeat, sed liceat eos quiete et cum summa salvatione omnia eorum possidere, sicut in eorum privilegiis continetur. Similiter autem sanccimus et constituimus, ut quicquid modo habent, proprietates bonorum hominum, donationes vel legales offersiones, et quicquid ipsi canonici de iam dicta aecclesia per paginam scriptionis habent ad censum reddendum vel de monasteriis aut in antea legaliter habere potuerint, omnia sub nostrae tuitionis mundburdo quieto et pacifico hordine habeant atque possideant, nullo umquam eis aliquam iniuriam vel molestiam inferente, sed liceat eos quiete vivere, ut libentius et securius Deo in divinis laudibus vacent et pro nobis et omni stabilitate regni nostri assiduis precibus uberius exorare valeant. Si quis autem eis calumniosus vel invasor in illorum rebus, domibus, massariciis vel locis fuerit, vel aliquid eis intulit quod sacris legibus obviaverit, centum quinquaginta libras auri optimi restituat, medietatem palatio nostro et medietatem predictis canonicis qui ibi pro tempore Deo servierint. Et ut haec nostra auctoritas perpetuis temporibus inviolata manere valeat, manibus propriis subter firmavimus et anulo nostro sigillari iussimus. Signa serenissimorum (MF) (MF) Hugonis et Lotharii regum. Petrus cancellarius ad vicem Gerlanni abbatis et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SID). Data XII kal. Octub., anno dominicae incarnationis DCCCCXXXIIII, regni autem domni Hugonis invictissimi regis octavo, et domni Lotharii item regis tertio, indic. VII. Actum in Prata Paludis. Feliciter.

DD U L, pp. 109-111, n. XXXVI

Lodovico Media Library: https://lodovico.medialibrary.it/media/schedadl.aspx?id=a6b4de4d-b504-4aba-971d-dfca99a93163