Bergamo, Biblioteca Civica Angelo Mai, Pergamene Lupi, Salone, cass. 3, G, cassetto F, n. 14
source date: [935 May 12] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Ugo et Lotharius gratia Dei reges. Noverit omnium fidelium sancte Dei Eclesie nostorumque presentium scilicet ac futurorum universitas, Lanfrancum nobilem vassum nostrum karissimum fidelem humiliter nostram supplicasse celsitudinem, quatenus ob amore superne remunerationis atque fidelitatis sue obsequio Gariberto, qui et Gezoni, sui vasso, quondam Stafani filio, quandam ancillam Vualperga nomine cum filiis suis ac filia, quorum nomina scilicet hec sunt: Paulus, Iohannes, Martinus, Bennatus et Eresinda, iuris nostri actenus pertinentes de curte nostra Burscanti, nostra preceptali auctoritate sibi concedere et donare dignaremur. Cuius petitionibus annuentes, predicta Vualperga ancilla cum suis filiis ac filia, videlicet: Paulus, Iohannes, Martinus, Bennatus et Eresinda, prout iuste et legaliter possumus, nostra preceptali auctoritate concedimus et donamus, et de nostro iure et dominio in eius et eredum suorum iure ac dominio modis omnibus transfundimus et delegamus, ut habeant, teneant firmiterque possideant proprietario iure, habeantque potestatem vendendi, donandi, commutandi, alienandi, pro anima iudicandi, vel quicquid eorum decreverin[t] animos faciendi, tocius potestatis inquietudine vel contradiccione remota. Statuentes itaque iubemus, ut quicumque contra hunc nostrum preceptalem donum insurgere quesierit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem kamere palacii nostri et medietatem predicto Gariberto, qui et Gezoni, suisque heredibus. Quod ut verius credatur diligenciusque ab omnibus observetur, manibus propriis roborantes de anulo nostro subter anotari iussimus. Signa serenissimorum (MF) (MF) Hugonis et Lotharii regum. Petrus cancellarius ad vicem Gerlanni abbatis et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D). data IIII idus magii, anno dominice incarnationis DCCCCXXXVI, domni vero Hugonis regis VIIII, filii autem eius Lotharii item regis IIII, indictione VIII. Actum Papie. In Christi nomine feliciter, amen.

DD U L, pp. 111-113, n. XXXVII