Parma, Archivio Capitolare (DD U L, pp. 113-115, n. XXXVIII)
source date: [935 may 30] [Parma]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Dum in dei nomine civitate Parma, in domum sancte Parmensis eclesie, in turre noviter edificatam a domnus Sigefredus u(is) u(enerabilis) eiusdemque sancte Parmensis eclesie episcopus, hubi domnus Hugo gloriosisimus rex preerat, sub quadam pergola vitis prope ipsa mater eclesia, per data licenciam predicto domni Sigefredi presul, in iudicio retsideret Sarilo comes palacii singulorum hominum iusticiam faciemdam ac deliberandam, residentibus cum eo: Adelbertus vasus domnorum regum; Iohannes, Arnustus, Petrus, item Iohannes, Raginaldus, Aquilinus, Papius, Racharedus, Alboinus, Ritpertus, Arialdus, Gumtelmus et Fulbertus iudices domnorum regum; Iohannes, Sigelbertus, Stefanus, Petrus, Adelbertus et Gauselmus notariis sacri palacii; Cristofalus scavinus ipsius Parmensis, Rimegausus, Adelbertus, Constabilis, Stabile, Cunibertus, Petrus notarii ipsius Parmensis; Berengerius filius quondam Berengerii, Arialdus, item Berengerius, Adericus, Ado, Bernardus, Iohannes, Namdivaldus et Vuinigisus et Leo vasi predicto pontifici; Ino, Bruningus, Gumtardus, Lanfrancus et Tetgerius vuasi Huberti comes; Gundelbertus, Adelbertus, item Adelbertus, Cristofalus et Restaldus de predicta civitate et reliqui plures. Ibique eorum veniens presencia Madelbertus notarius et avokato canonice Sancte Dei genetricis Marie sita Parma, et ostensit ibi noticia una, hubi continebatur in ea inter cetera, qualiter adramiset se Rodulfus filius quondam Odilardi ad probandum per testes, quod de molendinum illum, qui est edificatum sub urbem huius civitatis Parma prope porta qui dicitur Pediculosa, infra istos treginta annos investitus fuiset, cousque pars predicte canonice cum exinde desvestiset: et ego dedi ei vuadia de placito et testes ipsos reprob[an]dum per testes aut omines per inquisicionem da pars predicte canonice; constitutum placitum missum fui infra tres dies, quas vos Sarilo comes palacii ic civitate Parma tenuisetis; hodie est transhacto die tercio, quod vos placitum tenere incipistis, et ego semper istos die paratus fui cum iam dictos testes seu cum scuto et fuste reprobacionem ipsam dandum, et odie ic vestri presencia paratus sum cum ipsos testes cum scuto et fuste reprobacionem ipsam dandum, sicuti vuadiam dedi. Cum ipse Madelbertus notarius et avocatus taliter retuliset, tunc predictus Sarilo comes palacii fecit predictus Rodulfus per ipsum placitum et foris querere; set eum ibi non invenit. Et hanc noticia pro securitate pars predicte [cano]nice fieri admonuerunt. Quidem et ego Vualandus notarius domnorum regum ex iussione suprascripto comiti palacii seu iudicum amonicionem scripsi; anno regni domnorum regum Deo propicio domni Hugoni nono, Lotharii vero quino, tercio kal. Iunii, indic. Octava. Sarilo comes palacii subscripsi. Aquilinus iudex domnorum regum interfui. Iohannes iudex domnorum regum interfui. Arnustus iudex domnorum regum interfui. Petrus iudex domnorum regum interfui. Iohannes iudex domorum regum interfui. Papius iudex domorum regum interfui. Racharedus iudex domorum regum interfui. Ritpertus iudex domorum regum interfui. Ego Cristofalo notarius et scavino interfui. Ego Rimegauso notarius ibi fui. Ego Adelberto notarius interfui. Ego Constabile notarius ibi fui. Ego Stabile notarius ibi fui. Ego Rimperto notarius ibi fui.

DD U L, pp. 113-115, n. XXXVIII