Parma, Archivio Capitolare (MGH DD Ka III, pp. 54-55, n. 32)
source date: [881 march 13] [Pavia] [XI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Karolus divina favente clementia imperator augustus. Imperiali clementie congruum fore credimus venerabilium locorum statum iure regni nostri prosperis adherescere successibus, quia si ecclesias omnipotentis dei temporalibus donamus muneribus, thesaurum non deficientem nobis procul dubio thesaurizamus in celis, quem non consumat erugo nec fures effodiunt nec furari possunt. Quapropter noverit omnium sanctae dei ecclesiae nostrorumque fidelium presentium scilicet ac futurorum solercia, qualiter interventu ac petitione Berengarii nec non et Uualfredi sublimium comitum dilectorumque fidelium et consiliariorum nostrorum Uuibodus sanctae Parmensis ecclesiae reverentissimus episcopus dilectus fidelis noster nostri augustalis culmen postulavit regiminis, ut pro dei amore animeque nostrae omniumque parentum nostrorum mercede locellum quendam Luculo nomine sito in alpinis ac scopulosis vastorum moncium locis in comitatu Parmensis iuris regni nostri sibi et ecclesiae suae concederemus cum finibus et terminis suis inter gaium et costam Finalem, decurrentibus videlicet finibus illis ab alveo torrentis qui dicitur Incia per montem Comanensem et inde protendentibus in montem de Calabiana, declinantibus capud in Pratum rotundum, venientibus scilicet illis per montem de valle Uttinaria, inde vero in montem de Perito et inde in montem de Scaluga, deinde autem per montem de Possesi, transeuntibus siquidem per montem Almaria et inde per costam Finalem descendentibus in prenominatum torrentem Inciam. Cuius precibus benigno favore inclinati hoc nostrum eidem Uuibodo venerabili episcopo fideli nostro iussimus conscribi preceptum et hanc imperialis nostre concessionis paginam, per quam predictum locellum nomine Luculum situm in scopulosis moncium locis infra comitatum Parmensem cum designatis finibus et terminacionibus cum omnibus superioribus et inferioribus suis in integrum, sicut supra insertum est, donamus concedimus atque largimur sempiternalem iure proprietario eidem Uuibodo episcopo suisque successoribus a parte predicte Parmensis ecclesiae, ut habeat teneat possideat ac fruatur perenniter tam ipse Uuibodus episcopus quamque et successores eius a parte, ut dictum est, prelibate ecclesiae in eternum omni publica inquietudine vel repeticione remota atque extincta. Si quis vero, quod minime credimus, nostris et futuris temporibus contra hoc nostrae donacionis concessionis seu largicionis preceptum in supra dictis finibus et descriptis terminationibus abhinc et deinceps iam dicto Uuibodo episcopo suisque successoribus iniuste aliquam molestiam intulerit, sciat se compositurum auri optimi mancusos mille, medietatem palacio nostro et medietatem sepe nominato Uuibodo episcopo suisque successoribus, quibus violentia inlata fuerit. Et ut hoc nostre donacionis seu concessionis edictum firmius habeatur ac diligencius ab omnibus observetur, manu propria subter confirmavimus et bulla nostra iussimus insigniri. Signum domni Karoli serenissimi imperatoris augusti. Inquirinus notarius advicem Liutoardi archicangelarii recognovi et subscripsi. Data tercio id. mar. anno incarnationis domini dccclxxx et domni Caroli serenissimi imperatoris anno primo, per indictionem xiii; actum Ticino palacio regio; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Ka III, pp. 54-55, n. 32

Diploma inserito nel placito(?) del maggio 906, che a sua volta è inserito nel diploma di Ugo e Lotario del 18 settembre 935 (DD U, pp. 76-78, n. XXVI).