Parma, Archivio Capitolare (DD U L, pp. 126-128, n. XLI)
source date: [936 february 6] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Hugo et Lotharius gratia Dei reges. Regalis dignitas ad hoc de die in dem in melius proficiscitur, si sanctarum Dei aecclesiarum curam et sollicitudinem gerit, et hoc stabilire curat, quatinus illi qui Deo perpetuliter servire et ministrare debent nullam habeant indigentiam. Ideoque nos in Dei nomine Hugu et Lotharius reges, ipsarum ecclesiarum, Deo annuente, secundum [q]alitatem temporis curam gerentes, de proprietatibus nostris a parentibus nostris nobis per successonem advenientibus, Deo omnipotenti et gloriose virginis Mariae matris suae famulari et obedire cupientes, sanctam Parmensem ecclesiam, quae in ipsius honore fundata est, ex ipsa nostra propria hereditate ditare studuimus, quatinus nobis parentibus nostris ad remedium proficiat sempiternum. Idcirco, prout iuste et legaliter possumus, donamus predictae sanctae Parmensis ecclesiae, in honore iam dicte sanctae Mariae constructae, et venerabili episcopo Sigefredo fideli nostro suisque successoribus et canonicis ibi cotidianum servitium Deo et sanctae Mariae exhibentibus omnem proprietatem illam que fuit quondam Vulgunde, quae Aza vocabatur, quam adquisivit ipsa de Vuibodo sanctae Parmensis ipsius eccleiae episcopo, sub integritate, in singulis comitatibus, territoriis vel locis in regno Italico et Romania coniacente, ipsa Vulgunda, quae Aza vocabatur, bone memoriae Bertae comitissae gloriosissimae matri nostrae contulit, quatinus, sicut possessa fuit ab ipsa Vulgunda, quae et Aza vocabatur, sic sit in iurae ipsius ecclesiae et utilitate ipsius episcopi et successorum suorum et canonicorum ibi servientium in perpetuum, una cum ecclesiis, casis, cortibus, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salictis, sationibus, aquis aquarumque decursibus, montibus, vallibus, alpibus, planciebus, cum servis et ancillis utriusque sexus, cum aldionibus et aldianis et cum omnibus quae dici vel nominari possunt ad ipsam proprietatem iuste et legaliter respicientibus in integrum. Si quis igitur huius nostri precepti violator extiterit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medeitatem kamerae nostrae et medietatem predictae sanctae Parmensis ecclesiae et episcopo Sigefredo suisque successoribus qui ibi pro tempore fuerint. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manibus propriis roborantes de anulo nostro subter anotari iussimus. Signa serenissimorum (MF) (MF) Hugonis et Lotharii regum. Petrus cancellarius ad vicem Gerlanni abbatis et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SID ). Data VIII id. febr., anno dominice incarnationis DCCCCXXXVI, regni autem domni Hugonis invictissimi [re]gis X, item domni Lotharii regis V, indictione VIII. Actum Papia. In Dei nomine feliciter.

DD U L, pp. 126-128, n. XLI