Milano, Biblioteca Ambrosiana, D I, n. 25
source date: [936 May 17] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi regis aeterni. Hugo et Lotharius gratis Dei reges. Convenit regali magnificentiae in necessitatibus subvenire alterius, et racionabilibus peticionibus nostrorum fidelium assensum prebere, quatinus id agendo premium aeternae remunerationis mereatur accipere. Ideoque noverit omnium fidelium sanctae Dei Aecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum universitas, domnum Hildoinum sancte Mediolanensis aecclesiae venerabilem archiepiscopum et Vuidonem sanctae Placentine aecclesiae episcopum excellentissimos fideles atque consiliarios nostros nostram humiliter exorasse celsitudinem, quatinus Anne quondam imperatrici relictae dive memoriae Berengarii imperatoris nostrae confirmationis preceptum fieri iuberemus, per quod duas cortes olym de iure regni nostri pertinentes, quas idem imperator ei contulit, id sunt cortis in Summolacu que dicitur Ripa et cortis altera que dicitur Mauriatica, confirmaremus et corroboraremus. Quorum petitionibus annuentes, prout iuste et legaliter possumus, confirmamus et corroboramus ei predictas duas cortes cum illarum integritatibus, una cum casis, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salictis, sationibus, aquis aquarumque decursibus, montibus, vallibus, alpius, planitiaebus, cum servis et ancillis utrisque sexus, cum aldionibus et aldianis et cum omnibus que dici vel nominari possunt ad ipsas duas cortes iuste et legaliter respitientius in integrum, ut habeat, teneat firmiterque possideat, habeatque potestatem tenendi, vendendi, donandi, commutandi, alienandi, pro anima iudicandi, vel quicquid eius decreverit animus faciendi, omnium hominum iniusta contradictione reota. Si qusi igitur huius nostri precepti violator extiterit, sciat se compositurum auri optimi libras quinquaginta, medietatem kamere nostrae et medietatem predictae Anne olym imperatrici suisque heredibus. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus in perpetuum opservetur, manibus propriis roborantes de anulo nostro subter anotari [i]ussimus. Signa serenissimorum (MF) (MF) Hugonis et Lotharii regum. Petrus cancellarius ad vicem Gerlanni abbatis et archicancellarii recognovi et subscripsi (SR) (SI D). data XVI kal. iun., anno dominicae incarnationis DCCCCXXXVII, regni vero domni Hugonis invictissimi regis X, et domni Lotharii item regis V, indic VIIII. Actum Papiae. Feliciter.

DD U L, pp. 128-130, n. XLII

Il diploma di Berengario I di cui è conferma è andato perduto.