Paris, Bibliothèque Nationale, Collect. Baluze, n. 75, c. 382 B
source date: [936 June 24] [Pavia] [XVII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Hugo et Lotharius gratia Dei reges. Noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque praesentium scilicet ac futurorum universitas, nostram humiliter postulasse magestatem, quatinus Hugoni comiti et karissimo nostro nepoti quandam cortem nostram infra regnum Burgundiae atque in comitatu Viennense adiacentem, quae nominatur Eltevensae, cum mansos DCC et cum omni sua integritate nostra praeceptali auctoritate concedere atque largiri dignaremur. Cuius petitionibus annuentes et ipsius nepotis nostri amorem benivolentiam atque fidelitatem considerantes, hoc nostrum praeceptum fieri iussimus, per quod, prout iuste et legaliter possumus, praedictam cortem iuris nostri pertinentem, in praedicto comitatu coniacentem, sub omni sua integritate iam dicto nepoti nostro nostra praeceptali auctoritate concedimus, donamus atque largimur, et de nostro iure ac dominio in eius ius ac dominium omnino transfundimus ac delegamus, una cum ecclesiis, casis, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sationibus, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscationibus, montibus, vallibus, alpibus, planitiebus, cum servis et ancillis utriusque sexus, cum aldionibus et aldianis, cum districtionibus et redictibus suis et cum omnibus rebus ad ipsam cortem, quae nominatur Eltevense, et est mansos septigentos, iuste et legaliter respicientibus in integrum, ut habeat, teneat firmiterque possideat, habeatque potestatem vendendi, tenendi, donandi, comutandi, alienandi, pro anima iudicandi, vel quicquid eius decreverit animus faciendi, omnium hominum contradictione remota. Si quis itaque huius nostri praecepti violator extiterit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camerae nostrae et medietatem praedicto Hugoni comiti et nepoti nostro suisque heredibus. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manibus propriis roborantes de anulo nostro subter anotari iussimus. Signa serenissimorum (M) (M) Hugonis et Lotharii regum. Petrus cancellarius ad vicem Gerlanni abbatis et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data VIII kal. iul., anno incarnationis dominicae DCCCCXXXVII, regni autem domni Hugonis invictissimi regis X, et domni Lotharii item regis VI, indictione VIIII. Actum Papiae. Feliciter, amen.

DD U L, pp. 130-132, n. XLIII