Milano, Biblioteca Ambrosiana, Privilegia Cumane ecclesiae, ms. F. S. V, 24, c. 11
source date: [937 June 15] [Como] [XIV]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei eterni. Hugo et Lotharius divina favente clementia reges. Noverit omnium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presentium ac futurorum fidelium solercia, Azçonem venerabilem episcopum dilectumque fidelem nostrum nostram adisse clemenciam obsecrans ac multum rogitans, pro sempiterni retributoris amore et nostre nostrorumque parentum anime salute atque nostrorum decessorum et futurorum animarum remedio regum et imperatorum, sue ecclesie paupertati consulere ac necessitati subvenire dignaremur, maxime sacris et ecclesiasticis ordinibus sue destitute ecclesie clusas et pontem iuris regni nostri de Clavenna et omnem redditum et exhibitionem, que usque modo ad partem nostre rei publice exinde exire solebat, perpetualiter in usum ac canonicalem fratrum stipendium miserando pro Deo concederemus, ob id scilicet in stipendiis recreati ac necessitatibus sustentati liberius ac devocius sacris officiis valeant insistere, Deum exorare, presentibus ac futuris veniam supplicare. Cuius quia dignam previdimus postulationem, pro amore Dei et sancte Marie virginis eius precibus libenter adquievimus, concedentes atque confirmantes iam dictis sacris ordinibus, scilicet sacerdotibus, diaconibus, subdiaconibus ceterisque ordinibus divinis officiis incumbentibus, clusas et pontem iuris regni nostri de Clavenna cum omni redditu et exhibitione que inde exigi et solvi possunt in integrum, eo scilicet ordine, ut supradictus grex sancte Cumane ecclesie, tam presentes quam futuri, easdem clusas et pontem habeant, teneant in integrum, remota omni publica functione, et faciant inde quicquid voluerint ad cottidiani stipendii usum, ad laudem et gloriam omnipotentis Dei ac sancte Marie virginis sanctique Abondii confessoris, cum nostra plenissima auctoritate. Igitur iubendo sanctimus atque sanctiendo per hoc nostrum regale preceptum interdicimus, quod nullus dux, comes, vicecomes, episcopus, advocatus, vicedominus aut quislibet regni nostri procurator neque aliqua parva magnaque persona prelibatos canonicos de iam dictis clusis et ponte disvestire aut inquietare presumat, sed liceat predictis canonicis ipsas clusas et pontem eorumque successoribus pacifice eternaliter tenere. Si vero, quod minime credimus, contra huius nostri precepti statuta quisquam violator extiterit, sciat se compositurum auri purissimi libras ducentas, medietatem camere nostre et medietatem Cumane ecclesie eiusque canonicis. Et ut hoc verum esse certissime credatur ac diligencius ab omnibus conservetur, hoc preceptum nostra iussione exaratum, propriis manibus firmatum, sigillo nostre comunis ymaginis in fine est roboratum. Signa (M) (M) serenissimorum domni Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus capellanus ad vicem Azzonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data XVII kal. iulii, anno dominice incarnationis DCCCCXXXVII, domni Hugonis piissimi regis XI, Lotharii vero filii eius item regis VII, indictione X. Actum Cumis civitate. Feliciter.

DD U L, pp. 133-136, n. XLIV