Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, San Salvatore del Monte Amiata (MGH DD O I, pp. 328-329 , n. 237)
source date: [962 February 21] [Rignano sull'Arno (Firenze)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine sanctae et individuae trinitatis. Otto divina favente clementia imperator augustus. Si sanctis ac venerabilibus locis ea quae ab antecessoribus nostris collata sunt, corroborare studuerimus et de his que nostri iuris sunt concedere satagimus, aeterne vite emolumentum adipisci ac presentis status soliditatem propensius augmentari non titubamus. Idcirco omnium fidelium sanctae dei ecclesiae nostrorumque presentium ac futurorum industria noverit, abbatem et monachos in coenobio domini et salvatoris nostri Iesu Christi militantes in monte Amiate nobis lacrimabiliter protulisse, quod famis ac nuditatis indigentia ibidem deo servire non possent, eo quod cortes et celle que a precessoribus ad sumptum eorum conlate sunt, a pravis fuissent distracte hominibus. Nos quidem pro dei amore animarumque nostrarum remedio, quoniam idem coenobium in nostram devenerat potestatem ac proprietatem, res et predia que a nostris precessoribus collata sunt et confirmata ac corroborata, confirmare et corroborare studuimus et de nostris iuris proprietate in monachorum sumptum cortes et cellas contulimus, quatinus sedulo orationes pro nobis coniugeque nostra Adelheida filioque nostro rege Ottone ibidem ad dominum dirigantur. Igitur cortes et cellas masaricia et sortes familiamque utriusque sexus que actenus tenuerunt omniaque precepta ab antecessoribus nostris conlata omniaque instrumenta confirmamus pleniterque corroboramus et, quoniam prefatum coenobium in nostram devenit potestatem et proprietatem, et que a pravis ablata sunt hominibus et alia quibus indigentiam explere valeant, in usum fratrum per hoc nostrum preceptum concedimus donamus adque largimus, videlicet cellam Benedicti, cortem de Palea, cellam sancti Stephani in Monticlo et cellam sanctae Marie in Lamulas cum suis pertinentiis, cortem de Mustia et corticellam de Titinano et in Cerri angariales et curticellam in Fereniano nec non et cellam Salvatoris in Uibugnano et corticellam de Cuniclo cum ipso caiolo de Portiano et cellam sancti Stephani in Terquino seu etiam cellam sancti Seueri super lacum cum ipsa corticella de Bisentio, cellam etiam sancti Miniati nec et cellam sancti Petri in Garmarita et cell[am] sancte Mariae de Ualeriano cum ipsis rebus de Corticione cum omnibus adiacentiis et pertinentiis earum atque cortem sancte Marie ad Offena et corticellam sancti Simeonis et sanctum Petrum in Ceruaria cum omnibus rebus et familiis ad eas in integrum pertinentibus vel respicientibus; denique etiam concedimus ad predictum coenobium omnia decima frea et iudiciaria et omnem conpositionem et exibitionem publicam ex omnibus manentibus predicti monasterii ob remedium animarum nostrarum in usum peregrinorum ad portam monasterii clamantium. Precepimus etiam et statuimus ut deinceps in futurum haec nostra confirmatio atque donatio a posteris nostris inconvulsa maneat et inlibata, et ut nullus dux marchio c[om]es aut ulla regni nostri magna parvaque persona in domos vel res predicti coenobii violentiam inferat aut famulos flagellare vel angariare presumat neque de predictis rebus ullam minorationem facere satagat, sed liceat abbatem sanctamque congregationem predictas cortes et cellas cum earum integritatibus tenere omnium inquietudine remota. Si quis hoc nostrum preceptum violare temptaverit, se conpositurum auri optimi libras centum, medietatem kamere nostre et medietatem sancte congregacioni predicti coenobii. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manibus propriis corroborantes anuli nostri inpressione subter iussimus insigniri. Signum domni Ottonis invictissimi imperatoris (M.) Liutulfus cancellarius advicem Brunonis archicappellani recognovi et subscripsi. (SR.) (SI. D.) Data VIIII. kal. mar. anno dominicae incarnationis DCCCCLXII, indictione V, anno regni serenissimi regis Ottonis XXVII, imperii primo; actum Rigiano; in Christi nomine feliciter amen.

MGH DD O I, pp. 328-329 , n. 237

Cfr. il diploma di Ludovico II del 4 luglio 853 (MGH DD Lu II, pp. 83-87, n. 11), di Arnolfo del 27 febbraio 896 (MGH DD Arn, pp. 211-213, n. 140), di Berengario I del 8 dicembre 915 (DD B I, pp. 276-279 n. CVIII), di Ugo e Lotario del 5 ottobre 937 (DD U L, pp. 136-138, n. XLV), di Enrico II del 10 aprile 1007 (MGH DD H II, pp. 156-157, n. 130) e di Corrado II del 5 aprile 1027 (MGH DD Ko II, pp. 103-106, n. 79). Rispetto ai diplomi precedenti, la cella di Sanctus Salvator de Valle Rachana è detta cella Salvatoris in Uibugnano (identificabile presumibilmente, secondo Marrocchi 2014, con Campagnatico, GR). La località di Rigiano è identificabile, secondo Fumagalli 1973, con Rignano sull'Arno (Firenze).