Milano, Archivio di Stato, Museo diplomatico, sec. X (DD U L, pp. 139-141, n. XLVI)
source date: [937 december 12] [Colombier (CH)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Hugo et Lotharius divina favente clementia reges. Condito ad imaginem et similitudinem suam primo homini creator omnium Deus coniugem adhibere voluit, ut, quia angelicum ordinem de celis propter superbiam eiectum solus Adam suplere nequiverat, cum Aeva sibi adlata coniuge filios filiasque gignendo in infinitum multiplicata prole decimum ordinem restauraret et viro mulier iuvamen existeret, quam non ut virum simpliciter de limo terre nasci voluit, sed eam de viri costa somno adempta producens in similem edidit formam, ut una videlicet eademque caro ambobus esset, et de osse mulier licet fragilem vigorem acciperet. Unde et scriptum est: derelinquat homo patrem et matrem et adherebit uxori suae et erunt duo in carne una. Ipse etiam mediator Dei et hominum novus homo adveniens in Chana Galileae nuptiis interesse easque sua presentia sanctificare voluit, sponsamque sibi sanctam Aecclesiam socians posteris exemplum reliquit, ut nuptialis federis connexio fieri non desinat, et ad procreandam postmodum sobolem mutua indissolubilique dilectione persistat. His itaque aliisque informatus exemplis, ego in Christi nomine Hugo superni muneris gratia rex, divinae dispositionis predestinatione consultuque nostrorum fidelium Bertam reginam mihi in coniugium copulare decernens, sponsare disposui. Quapropter omnium fidelium sanctae Dei Aecclesiae nostrorumque presentium ac futurorum industria noverit, qualiter prefate Berte reginae sponsae meae quasdam cortes iuris nostri, cortem scilicet de Senna et cortem de Gaumundio cortemque de Setiaco et castellum de Rivo Torto atque cortem de Urba cum omnibus earum pertinentiis, quae plus quam mille mansos habere videntur; in Tuscana etiam cortem de Notiana cum mansis quadraginta et cortem de Advena cum mansis sexaginta, cortem de Longiano cum mansis triginta et cortem de Blentena cum mansis sexaginta; in Impori cortem quae dicitur Curte Nova cum mansis septuaginta et cortem de Sancto Quirico cum mansis quadraginta; quae cortes in comitatu Lucensi et Pisano coniacere videntur; in Pistoriensi etiam comitatu cortem de Pinto cum mansis quingentis; in comitatu quoque Lunensi Agulliam cum mansis centum, abbatiam de Valeriana cum mansis itidem centum et cortem de Valle Plana cum mansis quadraginta et cortem de Cumano cum mansis sexaginta cortemque iterum quae dicitur Nova cum mansis sexaginta per hanc nostri precepti paginam sub dotis nomine concedimus, donamus penitusque largimur, et de nostro iure et dominio in eius ius et dominium omnino transfundimus et delegamus una cum aecclesiis et capellis, castellis, casis, servis et ancillis, aldionibus et aldiis, terris, campis, vineis, pratis, silvis, montibus, vallibus, planitiebus, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscationibus omnibusque rebus mobilibus et immobilibus ad prelibatas cortes et abbatias in integrum pertinentibus, quatinus proprietario iure habeat, teneat firmiterque possideat, habeatque potestatem donandi, vendendi, commutandi, alienandi, pro anima iudicandi et quicquid eius decreverit voluntas faciendi, omnium hominum contradictione remota. Si quis igitur hoc nostrae dotis preceptum infringere temptaverit, noverit se compositurum auri optimi libras duo milia prefate Bertae reginae nostrae coniugi nostrisque et suis heredibus. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manibus propriis roborantes anuli nostri inpressione subter iussimus insigniri. Signa serenissimorum (MF) (MF) domni Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus notarius ad vicem Azzonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D). Data pridie idus decembris, anno dominicae incarnationis DCCCCXXXVIII, regni vero domni Hugonis XII, filii Lotharii item regis VII, indictione XI. Actum in Burgundia, in corte que Columbaris dicitur. Feliciter, amen.

DD U L, pp. 139-141, n. XLVI

Vignodelli 2012; Bianchi-Collavini 2018; Tomei 2019a, pp. 21-29.