Milano, Archivio di Stato, Museo diplomatico, sec. IX (DD U L, pp. 141-144, n. XLVII)
source date: [937 december 12] [Colombier (CH)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Hugo et Lotharius divina favente clementia reges. Conditio ad imaginem et similitudinem suam primo homini creator omnium Deus coniugem adhibere voluit, ut, quia angelicum ordinem de celis propter superbiam eiectum solus Adam supplere nequiverat, cum Eva sibi adlata coniuge filios filiasque gignendo in infinitum multiplicata prole decimum ordinem restauraret et viro mulier iuvamen existeret, quam non ut virum simpliciter de limo terrae nasci voluit, sed [ea]m de viri costa somno adempta producens in similem edidit formam, ut una videlicet eademque caro ambobus esset, et de osse mulier licet fragilem vigorem acciperet. Unde et scriptum est: derelinquat homo patrem et matrem et adherebit uxori suae et erunt duo in carne una. Ipse etiam mediator Dei et hominum novus homo adveniens in Chana Galileae nuptiis interesse easque sanctificare voluit, sponsamque sibi sanctam Ecclesiam socians posteris exemplum reliquit, ut nuptialis foederis colexio fieri non desinat, et ad procreandam postmodum sobolem mutua indissolubilique dilectione persistat. His itaque aliisque informatus exemplis, ego in Christi nomine Lotharius divina favente clementia rex, divina dispensante providentia consultuque nostrorum fidelium Adeleidem filiam divae memoriae Rodulfi regis mihi in coniugium copulare decernens, sponsare disposui. Quapropter omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium ac futurorum industria noverit, qualiter prefatae Adeleide sponsae meae qu[asdam] cortes iuris nostri, videlicet cortem de Marinco et cortem de Coriano, cortem quoque de Olonna cum omnibus eorum pertinentiis, ad quas mille mansi pertinere cernuntur, in Cornini etiam comitatu cortem de Valli cum mansis quin[qua]ginta et aliam cortem in eodem Cornino cum mansis triginta, abbatiam etiam de Sexto in comitatu Lucensi sitam cum mansis duo milia, et abbatiam Sancti Antimi in comitatu Senensi cum mansis mille, atque abbatiam domini Salvatoris in monte Amiate coniacentem in comitatu Clusensi cum mansis quingentis, qui sunt in summa mansi quattuor milia quingenti octoaginta, per hanc nostri precepti paginam sub dotis nomine concedimus, donamus poenitusque largimur, et de nostro iure et dominio in eius ius et dominium omnino transfundimus et delegamus una cum castellis, casis, servis et ancillis, aldionibus et aldiis, terris, campis, vineis, pratis, silvis, montibus, vallibus, planitiebus, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscationibus omnibusque rebus ad prelibatas cortes et abbatias in integrum pertinentibus, quatenus proprietario iure habeat, teneat firmiterque possideat, habeatque potestatem donandi, vendendi, commutandi, alienandi, pro anima iudicandi et quicquid eius decreverit animus faciendi, omnium hominum contradictione remota. Si quis igitur hoc nostrae dotis preceptum infringere temptaverit, noverit se compositurum auri optimi libras mille prefatae Adeleidae puellae nostrisque et suis heredibus. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manibus propriis roborantes anuli nostri inpressione subter iussimus insigniri. Signa serenissimorum (MF) (MF) domni Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus notarius ad vicem Azzonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D). Data pridie idus decembris, anno dominicae incarnationis DCCCCXXXVIII, regni vero domni Hugonis XII, filii eius Lotharii item regis VII, indictione XI. Actum in Burgundia, in corte que Columbaris dicitur. Feliciter.

DD U L, pp. 141-144, n. XLVII

Vignodelli 2012; Bianchi-Collavini 2018; Tomei 2019a, pp. 21-29.