Arezzo, Archivio Capitolare, n. 35
source date: [938 March 38] [Arezzo]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Hugo et Lotharius divino munere reges. Si sacris ac venerabilibus locis ex nostro iure aliquid conferimus, presentis et aeterne vite statum adipisci non titubamus. Idcirco omnium fidelium sanctae Dei Aecclesiae nostrorumque presentium ac futurorum sollertia noverit, qualiter pro Dei amore animarumque nostrarum patris matrisque remedio quandam silvam iuris regni nostri que Arbororum nuncupatur, in comitatu Aritiensi coniacentem, cum servo nomine Stefano filio Gundi, cum uxore et filiis suis utriusque sexus, cui silve coherit: ex una parte Clanus aqua, ex alia parte rivus Muratuli, ex tertia parte Cavallus Natalie, ex quarta parte pisscina Corbiniane et usque in via Durnensi et usque in Vetionem, ex nostro iure pertinentem beate Marie semper virgini sanctoque Stefano protomartiri ac sancto Donato confessori ac martiri Christi, per huius nostri precepti paginam, prout iuste et legaliter possumus, offerimus, concedimus, donamus atque largimur, et de nostro iure et dominio in eorum ius et dominium omnino transfundimus ac delegamus; ea tamen ratione, quatinus ad usum et utilitatem tantummodo sarcitecti ecclesiarum et domuum prelibate ecclesiae ex eadem silva ligna summantur. Ceterum vero predictam silvam cum servis prefatis, denarios quoque et porcos ex eadem silva exeuntes, sive annonam in usum sumptum et utilitatem canonicorum Deo et sanctis predictis militantium donamus, concedimus ac iure perpetuo mancipiandam sanctimus. Quod si ullo umquam in tempore quislibet po[n]tifex Aritiensi ecclesiae, quod minime fore credimus, canonicis pro tempore ibidem famulantibus predictam silvam et servos, denarios, porcos et annonam, vel quicquid ex ipsa silva exierit ad suum opus tollere aut per libellum sive per benefitium vel quolibet modo a canonicorum usu alienare voluerit, aut contra id quod decrevimus agere temptaverit, tunc predicta silva cum omnibus prelibatis in potestatem Florentine ecclesiae in honorem sancti Iohannis constructe redigantur, donec talis episcopus in Aritiensi ecclesia fuerit, qui prelibatam silvam cum omnibus suprataxatis canonicos sue ecclesiae habere secundum nostrum statutum permitat. Si quis igitur huius nostri precepti violator exstiterit, noverit se compositurum auri optimi libras centum, medietatem kamere nostre et medietatem canonicis prefate ecclesie; insuper quoque anathematis ultione feriendum et cum Iuda traditore in die iuditii extremi dampnatione sortiri. Quod ut verius credatur diligentiusque ad omnibus observetur, manibus propriis roborantes anuli nostri impressione iussimus insigniri. Signa serenissimorum (MF) (MF) Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus cancellarius ad vicem Azonis episcopi et archicancellarii recognovi et [subscripsi. (SR)] (SI D). Data XV kal. april., anno dominice incarnationis DCCCCXXXVIIII, regni domni Hugonis piissimi regis XIII, Lotharii vero filii eius item regis VII, indic[tione XI. Actum Aritii, fe]liciter, amen.

DD U L, pp. 144-147, n. XLVIII

Concessione confermata da Adalberto il 28 febbraio 961 (DD A, pp. 342-345, n. II) e da Ottone I il 10 maggio 963 (MGH DD O I, pp. 361-362, n. 253).