Arezzo, Archivio Capitolare, arch, abb. S. Florae, n. 6
source date: [938 may 31] [Perugia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Hugo et Lotharius divina favente clementia reges. Si sactorum Dei ecclesiis ex nostris rebus aliquid offerimus, presentis et aeternae vitae bravium adipisci non titubamus. Quapropter omnium sanctae Dei Ecclesiae fidelium nostrorumque presentium ac futurorum industria noverit, qualiter pro Dei amore animarumque nostrarum remedio et pro anima matris nostrae Bertae quandam ecclesiam in honore sanctae Mariae constructam, in Monte Ionio sitam, cum omnibus rebus et familiis ad eam in integrum pertinentibus, nec non et campum iuxta eandem ecclesiam regiae potestati hactenus pertinentem, atque Barbaritanos similiter iuris regni nostri pertinentes cum omnibus eorum pertinentiis; insuper et omnem illam terram quam mater nostra ex Camerino adquisivit in Monte Ferentino, atque sortem de Lauro et Muclani, quae regiae parti hactenus pertinuit; insuper etiam capellam in honore sancti Marini constructam cum suis pertinentiis, atque sortem in Querceto, que laboratur per Bonipertum liberum hominem, quam frater noster Boso eidem contulit congregationi, per huius nostri precepti paginam monachis ac fratribus in cenobio Sanctae Florae Deo famulantibus in usum et sumptum illorum concedimus, donamus atque largimur, et de nostro iure et dominio in eorum ius et dominium omnimodis transfundimus ac delegamus, ut in illorum stipendium predicta predia maneant, ipsique habeant, teneant, firmiterque possideant posterique illorum iure perpetuo. Et si aliquis episcopus aut quislibet Dei inimicus prefatas res cenobitis Sanctae Florae ullo in tempore tulerit, aut quolibet ingenio abstrahere quesierit, tunc deveniant ipsae res in ius et potestatem propinquiorum parentum nostrorum, donec talis potestas venerit, qui fratribus ac cenobitis easdem res reddat et tenere faciat. Insuper etiam omnes res et familias, quae constructor eiusdem loci prefato ceobio contulit, et cuncta ab aliis collata fidelibus per hoc idem preceptum confirmamus et corroboramus. Insuper etiam tam monachos quamque illorum familiam et massarios cunctasque res eiusdem cenobii sub nostrae defensionis mundburdum recipimus, precipientes ut nullus dux, marchio, comes, aut quislibet homo predictum cenobium de rebus suis disvestire absque legali iuditio audeat. Si quis igitur huius precepti violator extiterit, sciat se compositurum auri optimi libras quinquaginta, medietatem kamerae nostrae et medietatem predicto cenobio. Quod ut verius credatur, manibus propriis roborantes anulum nostrum subter inprimere iussimus. Signa piissimorum (MF) (MF) Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus cancellarius ad vicem Azonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SID). Data pridie kal. iunii, anno dominicae incarnationis DCCCCXXXVIIII, regni domni Hugon[i]s regis XIII, filii eius Lotharii regis VII, indictioneXI. Actum Perusii. Feliciter, amen.

DD U L, pp. 147-149, n. XLIX

Il testo è in parte ripetuto nel diploma di Ottone III del 25 maggio 996 (MGH DD O III, pp. 608-609, n. 200) e di Enrico II del 23 luglio 1022 (MGH DD H II, pp. 606-608, n. 477). Cfr. i placiti di Ottone III del maggio 996 e di Gottifredo duca e marchese di Toscana del giugno 1059.