Torino, Archivio di Stato, Libro Verde di Asti, c. 97 b.
source date: [938 July 23] [Pavia] [XIV sm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei eterni. Hugo et Lotharius gracia Dei reges. Si sacris ac venerabilibus locis ex nostrarum rerum facultatibus aliquid conferimus, et collata a ceteris fidelibus confirmamus, presentis et eterne vite gaudia adipisci non titubamus. Quapropter omnium sancte Dei Ecclesie fidelium nostrorumque presencium ac futurorum comperiat solercia, Bruningum sancte Astensis ecclesie venerabilem episcopum dilectumque fidelem nostrum nostram exorasse clemenciam, quatinus prefate sancte ecclesie in honore sancte Marie constructe quoddam castrum supra Astensem civitatem situm, quod Castellum Vetus nuncupatur, cum capella in honore sancti Ambrosii ibidem edificata cum omnibus eius pertinentiis, braydam quoque unam et pratum unum iuxta fluvium Versa, ubi nuncupatur Madingo, et massaricia sex cum servis et ancillis ea renitentibus per nostri precepti paginam donare et concedere, cinfirmare quoque et corroborare dignaremur. Cuius petitionibus libenter faventes, pro Dei amore animarumque nostrarum remedio pretaxate sancte Astensi ecclesie per hoc nostrum preceptum donamus, iuste et legaliter concedimus atque largimur, insuper confirmamus et corroboramus predictum castrum, quod Castellum Vetus nuncupatur, supra Astensem civitatem situm, cum predicta capella in honore sancti Ambrosii edificata et omnibus rebus ibidem pertinentibus, cum muris et fossatis, cum brayda et prato, una cum casis et massariciis ac familiis utriusque sexus, quorum nomina sunt: Secundus cum muliere sua Lovemperga, Resto cum muliere sua Almelberga, Astisianus, Augenia, Lubedeo, Hodo, Georgius, Benedicta, Iussimundus, Maziverga, Grimaldus, Ingelberga, cum filiis et filiabus illorum, seu cum sediminibus, campis, vineis, terris, pratis, pascuis, silvis, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscationibus, montibus, vallibus, planiciebus omnibusque rebus et familiis, totum in integrum, sicut superius comprehensum est, funditus concedimus et omnino confirmamus. Si quis igitur huius precepti violator extiterit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere nostre et medietatem parti predicte sancte Astensis ecclesie. Quod ut veius credatur et diligencius observetur, manibus propriis roborantes anuli nostri impressione subter insigniri fecimus. Signa serenissimorum (M) (M) Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus cancellarius ad vicem Azzonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data decimo kal. augusti, anno incarnationis dominice DCCCCXXXVIII, anno domni Hugonis piissimi regis XIII, Lotharii vero VIII, indicione XI. Actum Papie. Feliciter, amen.

DD U L, pp. 150-152, n. L