Arezzo, Archivio Capitolare (MGH DD H II, pp. 606-608, n. 477)
source date: [1022 july 23] [Priuaria (Lucca)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individuae trinitatis. Heinricus divina favente clementia Romanorum imperator augustus. Si sanctorum dei ecclesiis ex nostris rebus aliquid offerimus, presentis et aeterne vitae bravium adipisci non titubamus. Quapropter omnium sancte dei ecclesie fidelium nostrorumque presentium ac futurorum industria noverit, qualiter pro dei amore animeque nostre remedio per huius nostri precepti paginam concedimus donamus atque largimur et omnimodis confirmamus ad stipendium et usum atque sumptum fratrum monachorum in cenobio sancte Florae deo famulantium quandam ecclesiam in honore sancte Mariae constructam in monte Ionio sitam cum omnibus terris rebus mansis et familiis ad eam in integrum pertinentibus nec non et campum iuxta eandem ecclesiam regiae potestati actenus pertinentem atque Barbaritanos et Martinenses similiter iuris regni nostri pertinentes cum omnibus rebus et terris coniacentibus in comitatu Aretino quae dicuntur Martinenses et Barbaritane in locis et fundis qu[i] dicuntur Galognanum et castrum in Quarata et monte Ionio in Lvcignano et Ficarita et item Lucignano, Quilliano et Carna atque Orneta, Uesigie et castellum Foconianum in Marcena et Sesto atque Lina et in Carpinito et Campo Barbarensi cum omnibus earum pertinentiis a Sibiano usque Classem flumen ab Arno usque Matrinianum, insuper et omnem illam terram, quam Berta regina ex Camarino adquisivit in monte Ferentino et Ama in Muglano et sortem de Lauro et Ugo rex eiusdem Berte filius cum ecclesia sancti Marini monasterio sancte Flore concessit, cum capella sancti Mame et eius pertinentiis, quam quidam Godolprandus per cartam vendictionis prefato monasterio dedit et Arnon eius preposito, atque mansum de Gragnano cum pertinentiis eius, sicut actenus rectus fuerat per Ianuarium et nunc tenetur per Leonem Crassum et consortes eius et Rodulfum abbatem, cum ecclesia quam ipse ibi statuit, sicut regiae actenus potestati pertinuit, nec non etiam castellum et ecclesiam atque cortem de Bulgari et corticellam de Cellule cum omnibus earum pertinentiis cum Scegi et in Monticello et in Uualdinano et in Biuignano et in Campille et in Grogi, sicut Ugo iudex et Berta eius coniux monasterio sancte Flore dederunt, et omnes mansos cum pertinentiis et edificiis earum, quas in comitatu Aretino Teuzo filius Offredi et Petrus filius Ingylelmi, Rainaldus de Rosina, Azzo presbyter, Gerardus et Albertus filii Bonizonis, Iohannes Langobardus et Dominicus Ardi et Angelus filius Martini et Georgius et Gariprandus presbyteri et Rodulfus filius Liutardi et Leo presbyter et Uuido filius Griffonis in loco Corsigiano vel alii fideles christiani pro amore dei eidem monasterio dederunt in Campauana, cum terra et omni decimatione illa, quam episcopi Aretini prefato concesserunt monasterio. Omnia autem, quae ab Ugone et Lothario et a nostra clementia vel ab aliis fidelibus christianis data sunt et dabuntur, ut dictum est, deo et predicto monasterio, in usum et sumptum fratrum monachorum concedimus atque largimur et de nostro iure et domininio in eorum ius et domininium omnimodis transfundimus ac delegamus, ut in illorum stipendio predicta predia cum rebus et familiis ad ea pertinentibus maneant, ipsi eorumque successores aeternaliter habeant teneant firmiterque possideant. Nec non etiam omnes res et familias, quas constructor eiusdem loci eiusve posteri prefato contulerunt cenobio, per hoc idem preceptum eidem concedimus et confirmamus cum omni terra illa, quam quidam Uuillelmus clericus filius Aritii sancte Flore concessit. Concedimus etiam abbati eiusdem loci qui pro tempore fuerit facundiam eligendi sibi advocatos, quales voluerit. Insuper etiam ad augendam securitatem et tranquillitatem fratrum monachorum ibidem deo famulantium, quatenus eis pro nobis et imperio ab eo nobis commisso orare liceat, tam ipsos monachos et omnes prefatas res quamque illorum familiam et masarios cunctasque res mobiles et immobiles seseque moventes eiusdem cenobii sub nostrae defensionis mundburdum recepimus precipientes, ut nullus dux marchio archiepiscopus episcopus comes aut quislibet mortalium predictum cenobium eiusque rectores suamve familiam de rebus suis absque legali iudicio devestire tollere molestare minuare vel in aliquo ledere audeat. Si quis igitur huius precepti et mundburdium violator violator extiterit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere nostre et medietatem predicto cenobio et fratribus ibi deo famulantibus. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria roborantes hanc paginam sigillare iussimus. Signum domni Heinrici (M.) imperatoris invictissimi. Theodericus cancellarius vice Eberhardi Papebergiensis aecclesiae episcopi et archicappellani notavi. (SI. D.) Data X. kal. aug. anno incarnationis domini millesimo XXIIo, indictione V, anno vero domni Heinrici regnantis secundi XXIo, imperii vero VIIII; actum Priuaria in comitatu Lucensae.

MGH DD H II, pp. 606-608, n. 477

Cfr. il diploma di Ugo e Lotario del 31 maggio 938 (DD U L, pp. 147-149, n. XLIX) e il diploma di Ottone III del 25 maggio 996 (MGH DD O III, pp. 608-609, n. 200). La madre di Ugo, la comitissa Berta, è qui detta regina. Per l'identificazione di Lvcignano con Lucignanello (Arezzo) e di Lucignano con Lucignano di Castiglione Fibocchi (Arezzo) cfr. MGH DD H II, p. 795.