Milano, Archivio di Stato, Museo diplomatico, sec. X, Bertramus de Maleusato
source date: [939 July 23] [Pavia] [XIII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Hugo et Lotharius divina providente clementia piissimi reges. Si sanctis et venerabilibus locis aliquid iuris regni nostri concesserimus, procul dubio inde premium adipisci non titubamus. Quapropter omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presentium scilicet ac futurorum noverit universitas, Sigefredus venerabilem episcopum dilectumque fidelem nostrum nostram exorasse clemenciam, quatenus monachabus in cenobio Sanctorum Marini et Leonis Deum servientibus ripas Ticini utrasque et ripaticum, quod inde exierit, et locum qui dicitur Caminelli, usque ad locum qui dicitur Cona, in usum vestimentorum et calciamentorum pro Dei amore animarumque nostrarum remedio per nostri precepti paginam donare, concedere, confirmare et corroborare dignaremur. Cuius precibus aures pietatis accomodantes, pro Dei amore animarumque [nostra]rum remedio prefatam ripam Ticini et ripaticum, quod inde exierit, et locum qui dicitur Caminelli, usque ad locum qui dicitur Cona, in usum vestimentorum monachabus in cenobio Sanctorum Martini et Leonis Deum pro tempore servientibus per hoc nostrum preceptum, prout iuste et legaliter possumus, donamus, concedimus, confirmamus et corroboramus; atque penitus decernimus, ut nullus umquam successorum nostrorum, aut quislibet episcopus, marchio, comes, vicecomes, aut ulla persona Dei ancillis pro tempore ibidem Deum servientibus iam dictam ripam Ticini et ripaticum subtrahere aut ullam diminucionem facere temptet. Si quis autem contra hoc nostri statuti preceptum insurgere aut disrumpere temptaverit, noverit se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere nostre et medietatem Dei ancillis predicto cenobio militantibus; insuper etiam anathematis feriatur ulctione, et cum Iuda traditore pena mulctetur eterna. Quod ut verius credatur et diligentius ab omnibus observetur, propriis confirmantes manibus anuli nostri inpressione subter assignari iussimus. Signa piissimorum (M) (M) domni Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus [cancellarius ad vicem] Azzonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data decimo kal. aug., anno dominice incarnacionis DCC[CCXXXVIIII] regni vero domni Hu[gonis XIIII, et] filii eius Lotharii item regis VIIII, indictione XII. [Actum] Ticini. Feliciter, amen.

DD U L, pp. 156-158, n. LII