Torino, Archivio di Stato, Diplomi imperiali, mazzo I, n. 2 bis
source date: [940 february 6] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

I nomine domini Dei aeterni. Hugo et Lotharius divina favente clementia reges. Si petitionibus fidelium nostrorum libenter annuimus, devotiores eos fore in nostri obsequio nequaquam ambigimus. Quocirca omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum devocio noverit, Ambrosium episcopum et Eldricum comitem dilectosque fideles nostros nostram suppliciter serentitatis nostrae postulasse clementiam, quatinus cuidam fideli nostro Alledramo comiti quandam cortem quae Forum nuncupatur, sitam supra fluvium Tanari, adiacentem scilicet in comitatu Aquensi, iure proprietario nomine per hoc nostrae inscriptionis precpetum usque in perpetuum concedere dignaremur. Cuius petitionibus inflexi, eandem cortem cum omnibus rebus a fluvio Tanari usque ad flumen Burmia, nec non a loco qui vocatur Barcile usque Carpanum periuratum, ac cum omnibus quae dici vel nominari possunt, per hoc nostrum praeceptum in integrum concedimus et largimur, ac de nostro iure et dominio in eius ius et dominium omnino transfundimus ac delegamus una cum castris et capellis, casis, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, cultis et incultis, divisis et indivisis, massariciis, salitis, sationibus, ripis, rupinis, molendinis, piscationibus, portubus, aquis aquarumve ductibus, venacionibus, reddibicionibus, districtionibus, cum servis etiam et ancillis, aldionibus et aldianibus omnibusque rebus ad predictam cortem a iam dicto flumine in flumen atque a iam nominato loco Barcile usque ad Carpanum predictum pertinentibus vel aspicientibus in integrum, ut habeat, teneat firmiterque possideat ipse suisque heredes habeantque potestatem tenendi, vendendi, donandi, comutandi, alienandi, pro anima iudicandi, vel quicquid eorum decreverit animus faciendi, omnium hominum contradictione remota. Insuper concedimus eidem fideli nostro Alledramo suisque heredibus, ut de villa quae vocatur Runco et de omnibus arimannis in ea morantibus omnem districtionem omnemque publicam functionem et querimoniam, quam antea publicus nosterque missus facere consueverat, et ut quemadmodum ante nos aut ante nostri comitis palatii presentiam placitum custodire consueverant aut ante nostrorum qualemcumque missum, ita ante prefati nostri fidelis presentiam custodiant et observent. Si quis igitur hoc nostrae concessionis preceptum infringere vel violare conaverit, sciat se compositurum auri optimi libras ducentas, medietatem kamerae nostrae et medietatem prefato Alledramo comiti. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus opservetur, manibus propriis roborantes anulo nostro subter iussimus insigniri. Signa serenissimorum (MF) (MF) Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus cancellarius ad vicem Bosonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D). Data VIII id. febr., anno dominicae incarnationis DCCCCXXXVIII, regni vero domni Hugonis piissimi regis VIIII, Lotharii autem filii eius IIII, indic. VIII. Actum Papie. In Christi nomine feliciter, amen.

DD U L, pp. 158-161, n. LIII