Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * G 24
source date: [941 march 14] [Pisa]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Dum in Dei nomine civitate Pisa, ad curte domnorum regum, ubi domnus Hugo et Lotharius gloriosissimi regibus preerant, subtus vites que topia voc[atur] infra eadem curte, in iudicio resideret Ubertus illuster marchio et comes palacii singulorum ominum iusticiam faciendas ac deliberandas, residentibus cum eo: A[delardus] Vulturensis, Adelbertus Lunensis sanctarum Dei ecclesiarum venerabilibus episcopis; Vualpertus, Duranti, Iohannes, Ursus, Teupaldus, Andreas, Ropaldus iudices domnorum regum; Gumper[tus, An]dreas notarii sacri palacii; Cunrado, Benedicto, Ingelbertus, Beraldo qui et Bonizo, Gausbertus qui et Pepino, Teubaldus filio eius, Rinignipertus, et item Ursus, alio Cunrado et reliqui [plures]. Ibique eorum venens presencia Cunradus episcopus sancte Lucensis ecclesie una cum Teupertus fil(io) quondam Rodulfi avocato suo et ipsius episcopio sancte Lucensis ecclesie et retulerunt: iam plures vices nos re[tuli]mus ad comes ipsius comitatu Lucensis et a domnum Ugonem et Lotharium filio eius gloriosissimi regibus adque ad vos Ubertus marchio et comes palacii, ut nobus iusticiam fecisi[tis] de Immilga filia quondam Cunradi et de Rofredus filio eius, qui parti nostro episcopio malo ordine et contra lege contradicunt cortem unam domui coltilem iuris episcopio nostro, que est in loco et fund[o...] cum omnibus casis et rebus ad eam pertinentibus adque et omnibus casis et rebus illis iuris ecclesie plebis Sanctarum Dei genetricis Marie et Sancti Stefani seu Sanctorum Ipoliti et Iohanni, que sunt plepes ipsas [posi]tas una in loco Decimo, alia in loco qui dicitur Villa, tercia inter Arno et Arme cum omnibus aliis casis et rebus qui pertinent de oraculum Sancte Marie qui dicitur a Monte, que est de sub [regimi]ne et potesstate predicte ecclesie Sancti Ipoliti, adsque de casis et rebus illis ubi sub Silvule dicitur, seu rebus in loco Sesto; que cortem ipsam et easdem plebes seu oracolum cum omni eorum integritate et [perti]nencia pertinent de sub regimine et potestate ipsius episcopio nostro sancte Lucensis ecclesie; unde eorum epistolas et misos ac sigillos directas fuerunt ut ad placitum venissent nobis iusticiam [facien]dum, set eos ad placitum umquam abere non potuimus; hunde querimus, ut vos Ubertus marchio et comes palacii nos ad parte ipsius episcopio nostro de ipsa curte et de iam dictis aliis om[nibus casis] et rebus qui pertinent de easdem plebes et oraculum seu de suprascriptis casis et rebus in locas et fundas sub Silvule et Sesto investiatis, sicut actenus nostro episcopio et ipsas ples et oraculum Sancte Marie [investi]to et investitas fuerunt. Cum ipsi Cunradus episcopus et Teupertus eius et ipsius episcopio avocatus taliter retulissent, tunc recordati sunt omnibus supradictis auditoribus, quod ita eos reclamare vidissent. Fecit ipse Ubertus marchio et comes palacii eos per ipsum placitum intus et foris querere et vociferare, et cum eos non invenissent, tunc per fuste, qua[m] suis tenebat manibus, ipse Ubertus marchio et comes palacii eosdem Cunradum episcopum et Teupertus advocatus de ipsa curte et de iam dictis omnibus casis et rebus, unde se reclemant, a parte ipsius e[piscopio] sancte Lucensis ecclesie et predictas ples et oraculum investivit, sicut actenus investito et investitas fuerunt. Insuper misit ipse Ubertus marchio et comes palacii bannum domno[rum regum] super ipsa curte et super ipsis casis et re in mancosos auri duo mille, ut nullus quislibet magna parvaque persona iam dicto episcopio nec iam dictas plebes neque oraculum de ipsa curte cum omni sua [inte]gritate et de iam dictis aliis omnibus casis et rebus de easdem plebes et oraculum pertinentem adque de prelibatis casis et rebus in locas et fundas sub Silvule et Sesto desvestiad. Qui vero fecerit, predi[c]tos duo mille mancosos auri se agnoscat esse conpositurus, medietatem parti camere nostre et medietatem ipsius episcopio et ipsarum plebes et oraculum. Et anc toticia pro securitate episcopio sancte Lucensis ecclesi et plebes Sancte Marie et Sancti Stefani seu Santorum Ipoliti et Iohanni fieri amunuerunt. Quidem et ego Adelbertus notarius ex iussione suprascripto Uberti marchio et comes palacii seu iudicum amunicionem scripsi; anno rengni idem domni Hugoni et Lotharii filio eius gracia Dei reges Deo propicio domni Ugoni qui[nto] decimo, Lotharii vero decimo, quartodecimo die mensis marcii, indiccione quartadecima. Signum m(anus) suprascripto Uberti marchio et comes palacii, qui ut supra interfui. Adelardus umilis episcopus interfui. Teutpaldus iudex domnorum regum interfui. Ego Adelbertus episcopus interfui. Vualpertus iudex domnorum regum interfui. Petrus iudex domnorum regum interfui. Iohannes iudex domnorum regum interfui. Urso iudex domnorum regum interfui. Vuillerado iudex domnorum regum interfui.

DD U L, pp. 161-164, n. LIV