Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * H 71
source date: [941 march 25] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Dum in Dei nomine civitate Luca, ad curte domni Hugoni regis, in solario ipsius curtis, ubi domnus Hugo et Lotharius filio eius gloriosissimi regibus preerant, in capite laubie longanea solarii prope ecclesiam Sancti Benedicti et prope capella ipsius solarii que vocatur Sancti Stefani, in iudicio resideret Hubertus marchio et comes palacii singulorum hominum iusticiam faciendam ac deliberandam, residentibus cum eo: Adelber[tu]s Lunensis sanctae Dei ecclesie u(ir) u(enerabilis) episcopus; Vualpertus, Duranti, Iohannes, Giselbertus, Teupertus, Andreas, Ropaldus, item Iohannes, Teupaldus, Isembaldus, Gosfredus, Petrus iudices domnorum regum; Gumpertus et Andreas notari sacri palacii; Grimaldo, Teudingo, que Teuzo vocatur, vasalli Adelberti episcopus et reliqui plures. Ibique eorum veniens presencia Cunradus episcopus sancte Lucensis ecclesie una cum Iohannes iudex domnorum regum eius et ipsius episcopio advocatus et retulerunt: iam plures vices nos et meo c(ui) s(upra) Cunradi episcopo anticessor cum suo advocatore reclamavimus ad comes istius comitatu Pisensis et ad domnum Ugonem et Lotharium gloriosissimi regibus seu ad vos Ubertus marchio et comes [p]alacii, ut nobis iusticiam fecisetis de Iohannes fil(io) quondam Roselmi de asdem civitate Pisa, que Rabia vocatur, qui parti nostro episcopio malo ordine [et c]ontra lege detinet casis et rebus illis tam infra eadem civitate Pisa quamque et foris in locas et fundas Laurito et in Capella adque da illa parte fluvio Arno quas condam Adelberto scavino de loco Capelle tenuit; unde querimus, ut vos Ubertus marchio et comes palacii nos a parte ipsius episcopio sancte Lucensis ecclesie de ipsis casis et rebus tam infra eadem civitate Pisa quamque et foris in prenominatas locas salva custodia investiatis, cousque ipse Iohannes a placitum venerit et nobis iusticiam fecerit. Cum ipsi Cunradus episcopus et Iohannes iudex eius et ipsius episcopio advocatus taliter retulissent, [tunc r]ecordatus est ipse Ubertus marchio et comes palacii, quod ita eos reclamare vidisset. Feci eundem Iohannem per ipsum placitum intus et foris [quere]re seu vociferare, et cum eo non invenisset, tunc per fuste, quas sui tenebat manibus, eosdem Cunradum episcopum et Iohannes iudes advocatus a par[te] ipsius episcopio sancte Lucensis ecclesie de ipsis casis et rebus, unde se reclamabant, salva querela investivi, cousque ipse Iohannes ad placitum venerit et eorum iusticiam fecerit. Insuper misit bannum domnorum regum super ipsis casis et rebus in mancosos auri mille, ut nullus quislibet magna parvaque persona predicto episcopio sancte Lucensis ecclesie desvestiad sine legali iudicio. Qui vero fecerit, predictos mille mancosos auri se agnoscat esse conpositurus, medietatem parti camere nostre et medietatem predicto episcopio sancte Lucensis ecclesie. Et anc noticia pro securitate ipsius episcopio fieri iussimus. Quidem et ego Adelbertus notarius domnorum regum ex iussione suprascripto Uberti marchio et comes palacio et iudicum amonicione [scr]ipsi; anno rengni domni Hugoni domnorum Ugoni et Lotharii filio eius gracia Dei reges Deo propicio domni Ugoni quintodecimo, dom[ni Loth]arii vero decimo, hoctavo kal. aprelis, indiccione quartadecima. Signum manus suprascipto Uberti marchio et comes palacii, qui ut supra interfui. Vualpertus iudex domnorum regum interfui. Iohannes iudex domnorum regum interfui. Giselbertus iudex domnorum regum interfui. Teupertus iudex domnorum regum interfui.

DD U L, pp. 164-166, n. LV