Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Capitolare, Diplomatico, Priv., CC 4
source date: [941 March 26] [Lucca] [XI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Hugo et Lotharius divina favente clementia reges. Si sanctis ac venerabilibus locis ex predium nostrorum rebus aliquid offerimus, instantis et future vite premium adipisci non titubamus. Quapropter omnium sancte Dei Ecclesie fidelium nostrorumque presentium ac futurorum noverit universitas, qualiter pro Dei amore animarumque Adelberti marchionis matrisque nostre Berte coniugis eius ac nostrarum animarum remedio quandam cortem iuris nostri Sancte Petronille nomine, que nobis hereditario iure ex parte eiusdem matris nostre evenit, prope Massam Macinariam coniacentem, cum capella in honore eiusdem sancte Petronille cum mansis viginti in Massa Macinaria et duobus in loco Colugnule nec non et pratis in Cepeto et in Turingana atque vinea et campis in loco Turingo, nec non vinea et terris in Palatiano et aliquantula terra in Pontetecto, cum servis et ancillis omnibusque rebus et familiis ad eandem cortem et capellam pertinentibus, ecclesie Beati Martini, ubi caput Lucani episcopii esse dinoscitur, in usum et sumptum canonicorum ibidem pro tempore Deo militantium, prout iuste et legaliter possumus, concedimus, donamus atque largimur, et de nostro iure et dominio in eorum ius et dominium omnino transfundimus et delegamus una cum casis, sediminibus, campis, terris, vineis, pratis, pascuis, silvis, aquis aquarumque decuribus, molendinis, piscationibus, montibus, vallibus, planitiebus, servis et ancillis, aldionibus et aldianis cunctisque rebus et familiis iuste et legaliter ad eandem cortem pertinentibus et respicientibus in integrum, quatenus canonici in ecclesia Beati Martini Deo famulantes et pro animabus Adelberti marchionis matrisque nostre Berte coniugis eius et pro nobis Dominum exorantes prefatam cortem cum omnibus ad se pertinentibus in integrum habeant, teneant, firmiterque possideant. Insuper etiam cortem illam que Massa Grausi dicitur, quam mater nostra de patris nostri suoque pretio comparavit, quam etiam nos dudum prefate ecclesie Beati Martini in usum et sumptum canonicorum pro animabus Adelberti marchionis matrisque nostre Berte contulimus, per hanc nostre preceptionis paginam confirmamus pleniterque corroboramus, ut habeant, teneant, firmiterque possideant. Statuimus ut episcopus loci nullam quoquam in tempore de prefatis cortibus potestatem habeat neque inde se intromittat, nisi ad canonicorum auxilium et salvationem; et si, quod absit, a potestate eorum prefatas cortes cum omnibus ad se pertinentibus episcopus loci aut ullus invasor tulerit aut subtraxerit, tunc deveniant in ius et potestatem unius ex propinquioribus parentibus nostris, tandiu donec talis episcopus venerit, qui prefatas cortes in iure et potestate canonicorum esse permittat. Denique et plebem de Sugrominio in honore Sancti Laurentii constructam, quam Cunradus sancte Lucane ecclesie episcopus ex parte episcopii loco quarte portionis ex decimis predicte canonice in usum et sumptum canonicorum per scriptum concessit, per hoc nostrum preceptum confirmamus et corroboramus, statuentes ut nullus episcoporum eandem plebem a potestate canonicorum tollere presumat. De cetero totius ordinis canonicos predictasque cortes et plebem cum omnibus rebus et familiis ad easdem cortes et plebem pertinentibus cunctasque res et familias canonicorum sub nostra defensionem et mundiburdum recepimus, atque precipientes iubemus, ut nullus dux, marchio, comes, episcopus, aut ulla regni nostri magna parvaque persona canonicos in ecclesia Beati Martini Deo servientes inquietare audeat, aut de prefatis cortibus et plebe disvestire aut invasionem facere presumat, vel de rebus eorum propriis disvestire sine legali iudicio seu familiis temptet; sed liceat eis prefatas cortes et plebem tenere et pro pretaxatis animabus et nobis Deum exorare, quiete ac pacifice vivere, omni contradictione remota. Si quis igitur huius precepti violator extiterit, sciat se compositutum auri optimi libras centum, medietatem kamere nostre et medietatem canonicis in memorata ecclesia pro tempore Deo famulantibus; et insuper eternae damnationis penam incurrat, et cum Iuda traditore partem in die iudicii habeat. Et ut hoc nostre largitionis donum ratum in posterum maneat diligentiusque ab omnibus observetur, manibus propriis roborantes anuli nostri impressione subter annotari iussimus. Signa piissimorum (M) (M) Hugoni et Lotharii regum. Giseprandus cancellarius ad vicem Bosonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data VII kal. april., ano dominice incarnationis DCCCCXLI, regni vero domni Hugonis regis XV, filii eius Lotharii item regis X, indictione XIIII. Actum Luce. Feliciter, amen.

DD U L, pp. 166-169, n. LVI

Cfr. Ugo e Lotario 1 luglio 932 (DD U L, pp. 94-98, n. XXXI), Ottone I 13 marzo 962 (MGH DD O I, pp. 330-331, n. 238), Ottone II il 21 dicembre 982 (MGH DD O II, pp. 340-342, n. 289), Ottone III il 1 settembre 998 (MGH DD O III, pp.726-727, n. 301) e Corrado II il 23 febbraio 1038 (MGH DD Ko II, pp. 359-361, n. 260).