Subiaco, Archivio Abbaziale di S. Scolastica, Regestum Sublacense c. 1
source date: [941 june 25] [Roma] [XI - XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei nostri. Hugo et Lotharius divina providente clementia reges. Regalem dignitatem in hoc augmentare speramus, si de statu ecclesiarum provide disposuerit augmentando frequentibus donis. Quocirca omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presentium et futurorum devotio noverit, qualiter Sigefredus sancte Parmensis ecclesie venerabilis presul nosterque dilectus fidelis dominationi nostre sugessit, ut pro cenobio Sancti Benedicti, sito Sublaco in territorio Campanino, monachisque ibidem Deo militantibus concederemus cortem unam iuris regni nostri positam in gastaldatu Turano, que Sala dicitur. Cuius subgessionibus libentissime aurem accommodantes, pro Dei amore remedioque nostrarum animarum predicto cenobio Sancti Benedicti, sito Sublacu, fratribusque ibidem pro tempore Deo famulantibus per hoc nostre auctoritatis preceptum prefatam cortem, hactenus iuris regni nostri pertinentem, que Sala dicitur, cum omni sua pertinentia omnibusque rebus ibidem aspicientibus, coniacentibus in teritoriis et finibus Sublacum et Ciculi et Reate atque Savini, prout iuste et legaliter possumus, donamus penitusque concedimus atque largimur, et de nostro iure et dominio in prefati cenobii iure et dominio ad usum monachorum et sumptum omnino transfundimus ac delegamus in integrum, ut habeant, teneant firmiterque possideant ipsi successoribusque illorum fruanturque iure quieto, omnium hominum contradictione remota. Confirmamus etiam et corroboramus prelibato cenobio Sancti Benedicti omnes res et familie que ibidem collate sunt ab imperatoribus sive regibus predecessoribus nostris reliquisque fidelibus Deum timentibus per hoc nostre auctoritatis preceptum, ut deinceps ipsis secure fruantur im perpetuum, omni controversia procul remota. Si quis igitur hoc nostre auctoritatis preceptum seu confirmationis statutum aliquando infringere conatus fuerit, sciat se [compo]siturum auri obtimi libras C, medietatem palatio nostro et medietatem pretaxato cenobio. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manibus propriis roborantes anulo nostro insigniri iussimus. Signa piissimorum (M) (M) Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus cancellarius ad vicem Bosonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data septimo kalendas iulii, anno dominice incarnationis DCCCCXLI, regni vero domni Hugonis piissimi regis XV, Lotharii vero item regis X, indictione XIIII. Actum iuxta Roma, in monasterio sante virginis Agnetis.

DD U L, pp. 170-172, n. LVII

Diploma ricordato nelle conferme di Ottone I del 11 gennaio 967 (MGH DD O I, pp. 450-453, n. 336).