Montecassino, Archivio Abbaziale, aula II, capsa XII, n. 8
source date: [941 june 26] [Roma]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei aeterni. Hugo et Lotharius divina favente clementia reges. Si opressis et iniusta patientibus subvenimus, id ad statum nostri regni proficere minime diffidimus. Idcirco noverit omnium sancte Dei Ecclesiae nostrorumque presentium ac futurorum universitas, qualiter pro dei amore animarumque nostrarum remedio concedimus celle Sancti Benedicti in loco Telle fundate in honore sancti Victorini, in comitatu Marsi, nec non Adelperge monache aliisque monachabus in eadem cella Deo famulantibus montem videlicet Celanum cum omnibus rebus ac familiis, campis, vineis, pratis, silvis, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscationibus, omnia in omnibus in integrum ad memoratam cellam respicientibus, et cum omnibus pertinentiis que in eadem cella ante vastationem Agarrenorum pertinuerunt, quatinus ipsa Adelperga cum aliis sororibus Deo inibi famulantibus habeant et detineant ipsam cellam de Telle cum ecclesia Sancti Victorini omnique sua pertinentia cum campis, vineis, pratis, silvis, castanetis, olivetis, ortis, stalariis, servis et ancillis, colonis et massariciis in usum et sumptum sibi necessarium, omnium hominum inquietudine remota. Statuimus itaque, ut, si de memoratis rebus ab aliquibus pravis hominibus iniuste detinetur vel invase sunt, sub iureiurando in eodem loco sub integritate restituantur. Et pro stabilitate et securitate memorate celle atque iam dicte Adelperge monache suarumque sororum Deo militantium eandem cellam cum omnibus rebus sibi a nobis concessis et ei pertinentibus, nec non prefatam monacham, que ad nos confugium fecit, cum omnibus aliis sororibus in eadem cella Deo servientibus, tam eas que modo supersunt quam que in antea in eodem loco Deo serviture sunt, sub nostram defensionem et mundburdum recipimus. Precipientes itaque iubemus, ut nullus dux, marchio, comes, vicecomes, gastaldio, sculdascio, decanus, neque quilibet ex secularibus hominibus sepe nominatam Adelpergam suasque sorores inquietare aut molestare aut de prefata cella eas foras mittere neque de suis rebus aliquam diminorationem facere audeat, sed liceat eam cum aliis monachabus quiete ac pacifice sub nostra tuitione vivere omnipotentemque huius nostri precepti seu mundburdi in aliquo violator extiterit, sciat se aeterna ultione dampnandum, aurique optimi libras centum compositurum, medietatem kamere nostre et medietatem predictis monachabus earumque posteris. Et ut firmius ad omnibus custodiatur, manibus propriis roborantes de anulo nostro subter insigniri precepimus. Signa serenissimorum (MF) (MF) Hugonis et Lotharii regum. Giseprandus cancellarius ad vicem Bosonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi (SR) (SI D). Dat. VI kalendarum iuliarum, anno dominice incarnationis DCCCCXLI, domni vero Hugonis piissimi regis XV, Lotharii autem item regis XI, indictione XIIII. Actum Rome. Feliciter.

DD U L, pp. 172-174, n. LVIII