Parma, Archivio Capitolare (DD U L, pp. 178-180, n. LX)
source date: [941 august 13] [XI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae aet individue Trinitatis. Hugo et Lotharius divina providente clemencia reges. Si iustis nostrorum fidelium peticionibus adsensum prebemus, promciores eos in nostri obsequio fore minime dubitamus. Quocirca omnium fidelium sancte Dei Ecclesiae nostrorumque presentium ac futurorum devocio noveri[t], qualiter interventu ac peticione Ilderici comitis dilectique fidelis nostri per hoc nostrum preceptum, prout iuste et legaliter possumus, donamus atque largimur Miloni nostro dilecto fideli res iuris nostri positas in loco et fundo Runco prope Monte, sicut a nobis hactenus possesse sunt, nec non et res alias iuris regni nostri ei concedimus in loco et fundo corte que nuncupatur Spoletina; predictas vero res iuris nostri et iuris regni nostri adiacent [i]n comitatu Parmense; una cum terris, [mansis, rip]is, pascuis, [sil]vis, aquis aquarumque decursibus, montibus, vallibus, planiciebus et cum omnia que dici vel nominari possunt ad prefatas res aspicien[ti]bus et pertinentibus in integrum, et de nostro iure et dominio in prefati Miloni ius et dominium omnino transfundimus ac delegamus, ut habeat, teneat firmiterque possideat ipse suique heredes habeantque potestatem tenendi, donandi, vendendi, commutandi, alienandi, pro anima iudicandi, vel quicquid eorum decreverit animus faciendi, omnium hominum cotradiccione vel molestacione remota. Precipientes itaque iubemus, ut nullus dux, marchio, comes, vicecomes vel quelibet regni nostri magna parvaque persona ex iam dictas res pretaxato Miloni nostro dilecto fideli inquietare vel molestare presummat, saet liceat eum suique heredes tenere et possidere absque ulla diminoracione, omnium hominum sublata contradictione. Si quis igitur huius nostri precepti paginam i[nfrin]gere vel violare temptaver[i]t, [sci]at se compositurum auri optimi libras centum, medietatem kamere nostre et medietatem Miloni nostri fideli suisque heredibus. Quod ut ver[iu]s credatur diligentiusque ab omnibus o[bse]rvetur, manibus propriis robora[n]tes anulo nostro insigniri iussimus. Signa serenissimorum (M) (M) Hugonis et [Lotharii] regum. Teudulfus cancellarius a[d vic]em Bruningi aepiscopi et archic[ancell]arii recognovi et subscripsi (SID). Dat[a] idus aug., anno dominice incarnacionis DCCCCXLI, [r]egni vero d[om]ni Hugonis piissimi regis XV, Lotharii vero X, indict[ione XIIII. Actum...in Dei no]mine. Feliciter, amen.

DD U L, pp. 178-180, n. LX