Verona, Archivio di Stato, fondo Dionisi Piomarta, bb. 1542-1543: Dionisi, Codex diplomaticus veronensis, I (DD U L, pp. 180-181, n. LXI)
source date: [942 May 23] [Verona] [XVI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei eterni. Hugo et Lotharius divina providente clementia reges. Regalem decet excellentiam subditorum sibi fidelium dignis petitionibus aurem libenter accomodare. Quocirca omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium ac futurorum noverit devotio, qualiter interventu ac petitione Iohannis nostri camerarii per huius nostri precepti largitionem, prout iuste ac legaliter possumus, cuidam femine nomine Giselberga donamus atque largimur quasdam res hactenus de iure regni nostri pertinentes, positas videlicet in curte nostra Zerpa, adiacentes in comitatu Veronensi, que sunt sortes due, sub omni integritate sicut ad eandem curtem Zerpam pertinuerunt et recte ac gubernate fuerunt per Agavertum, Dominicum, Gundivertum, Aulum, Sibvolum atque Brachum, una cum decimis et operis, terris, casis, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, aquis aquarumque decursibus, et cum omnibus que dici vel nominari possunt ad easdem duas sortes aspicientibus in integrum, et de iure regni nostri in prefate Giselberge dominio et iure, prout iuste et legaliter possumus, omnino transfundimus et delegamus, ut habeat, teneat, firmiterque possideat ipsa suique heredes habeant potestatem tenendi, donandi, vendendi, comutandi, pro anima iudicandi, vel quicquid eorum decreverit animus faciendi, omnium hominum contradictione remota. Si quis igitur contra hoc nostre largitionis preceptum aliquando ire tentaverit, sciat se compositurum auri optimi libras quinquaginta, medietatem camere nostre et medietatem predicte Giselbergae suisque heredibus. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manibus propriis roborantes anulo nostro insigniri iussimus. Signa (M) (M) serenissimorum Hugonis et Lotharii regum. Teodulfus diaconus et regius capellanus ad vicem Bosonis episcopi et archicancellarii regio iussu recognovi et subscripsi. Data decimo kal. iunii, anno dominice incarnationis DCCCCXLI, regni vero domni Ugonis XVI, Lotharii vero XI, indictione XV. Actum Verone. Feliciter.

DD U L, pp. 180-181, n. LXI

Da copia realizzata nel secolo XVI dal notaio Paltonarius, conservata presso l'archivio di Villa Dionisi a Cerea, Cà del Lago (Verona).