Padova, Archivio Capitolare, Privilegia, I, n. 6
source date: [942 may 25] [Garda (Verona)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Hugo et Loth[arius divina fav]ente clementia reges. Si catholicae fidei […....], doctrinam ducimus dig[na]m de statu catolicarum [Dei ecclesiarum] sedula cura tractare, quatinus in hoc regni nostri status usquequaque pr[oficere] et aeterni regni gaudia sine fine mansura capere mereamur. Hoc igi[tur] mente devota concipientes, [to]tius sanctae Dei Aecclesie nostrorumque presentium ac futurorum devotioni notum esse volumus, qualiter pro Dei amore nostrarumque animarum remedio ac interventu Ambrosii sanctae Laudensis aecclesiae venerabilis pontificis nostrique dilecti fidelis nec non pro devoto servitio ac fidelitate [I]ldevert[i] sanctae Pataviensis aecclesiae episcopi per huius praecepti nostri con[firmationem, pro]ut iuste et legaliter possumus, confirmamus ac corrob[oramus episcopio sanctae Pataviensis] aecclesiae, in honore beatae Dei geni[tricis Mariae] et Iustina[e m]artiris constructo, omnes res ac possessiones seu famil[ia]s ut[riusque sexus in]i[b]i per praecepta regum et imperatorum Caroli, Lotharii atque Berenga[rii alio]rumque regum precessorum nostrorum collatas. Privilegia quoque et omnes liberalitates eidem aecclesiae hactenus legaliter concessas, sicut textus scripturae discernit; verum etiam omnia praedia et oblationes quolibet legalis titulo scriptionis ad ipsam aecclesiam devolutas adquisitas et adquirendas omnimodis confirmantes sanctimus, statuentes ut nullus dux, marchio, comes, vicecomes, sculdascio, seu quislibet rei publicae exactor prelibate aecclesie ius violet, seu quamlibet rerum invasionem facere temptet, [….con]tra ius fuerit infra emunitatem eiusdem loci, ubi nu[nc predictus] Ildevertus episcopus […] videtur, perpetrare […], sed memorata sancta et inmaculata episcopalis sedes […....] freda volumus ut perhenniter tut[a....., omni] contradicione remota. Si quis aut[em hanc nostram confirma]tionem seu libertatis corroborationem aliqua[ndo infringere conatus] fuerit, sciat se compositurum auri optimi libras […, medietatem] camerae nostrae et medietatem prefate aeccl[esiae Pataviensi] eiusdemque loci episcopo. Quod ut verius credatur [diligentiusque ab omnibus] observetur, manibus propriis roborantes [anulo nostro] subter insigniri iussimus. Signa se[renissimorum] (MF) (MF) Hugonis et Lotharii re[gum]. Teodulfus diaconus et [regius capell]anus ad vicem Bosonis episcopi et archicancellarii regio iussu recognovi et subscripsi. (SR) (SID). Dat[a] oct[avo kal.] i[u]ni[i], anno dominice incarnationis DCCCCXLII, regni vero domni Hugonis XVI, Lotharii vero XI. Actum in Garda opido. Feliciter.

DD U L, pp. 182-184, n. LXII

Si fa riferimento a un diploma perduto di Carlo Magno, a un diploma perduto di Lotario I e ai diplomi di Berengario I n. XVIII, LXXXII, CI, CXVIII (DD B I).